פוביות נפוצות

פוביה היא הפרעת חרדה, אשר בדרך כלל כוללת פחד כרוני ולא הגיוני. פוביה יכולה להתפתח לגבי חפצים, אנשים, מקומות או מצבים שונים.

פעמים רבות פוביה נוצרת בתקופת הילדות ונמשכת אל גיל הבגרות, אבל ישנם גם לא מעט מקרים בהם אנשים פיתחו פוביה בגיל מבוגר.

פוביות נפוצות מאוד, וקרוב לוודאי שגם אתם מכירים לפחות אדם אחד עם פוביה כזאת או אחרת. איך אילו פוביות הן הנפוצות ביותר?

במאמר זה אציג בפניכם את עשר הפוביות הנפוצות ביותר. כאמור, פוביה היא סוג של הפרעת חרדה שעלולה ליצור תסמינים כגון סחרחורת, בחילה, קוצר נשימה, מחשבות טורדניות וכדומה. במקרים של פוביות קיצוניות, פוביה עלולה להתפתח לכדי התקף חרדה.

פוביה מאנשים (הפרעת חרדה חברתית), כמו גם פוביה ממקומות פתוחים (אגורפוביה) שייכות לקטגוריות משל עצמן של הפרעות חרדה, כאשר פוביות אחרות מוגדרות בתור פוביה ספציפית, מפני שהן קשורות לחפץ או למצב מסוים.

במאמר זה אספר לכם על מספר פוביות נפוצות, ואתאר בקצרה כיצד מתבצע טיפול בפוביות באמצעות מטפל נלפ.

ארכנופוביה (פחד מעכבישים)

יש אנשים שעלולים לחוות פחד מעכבישים רק מעצם המראה של עכביש בפינת החדר, ויש כאלה שאפילו מסוגלים לחוות התקף חרדה רק מעצם המראה של תמונה של עכביש או אפילו מעצם המחשבה על עכביש, שעלולה לגרום להם לחוות רגשות שליליים של פחד, חרדה ואימה.

לפי הערכות, ישנם כ-35,000 מינים שונים של עכבישים, אך רק מספר מינים בודדים מהווים סכנה עבור בני אדם. אז מדוע לכל כך הרבה אנשים יש פוביה מעכבישים?

אחת מההסברים הנפוצים ביותר לגבי פוביה מעכבישים, וכן לגבי פוביות נפוצות כלפי בעלי חיים אחרים, היא שבעבר יצורים אלה היוו איום ממשי על אבותינו הקדמונים, שלא היה ברשותם את הידע והכלים הנחוצים על מנת לטפל בפגיעות מצד בעלי חיים או חרקים אלה. כתוצאה מכך, נוצר פחד אבולוציוני מפני עכבישים.

אופידיופוביה (פחד מנחשים)

פוביה זו נפוצה מאוד, ובין הסיבות להיווצרות של הפוביה הזאת ניתן למנות סיבות אבולוציוניות, חוויות עבר שליליות והשפעות תרבותיות. לדוגמא, מפני שיש לא מעט נחשים ארסיים, לאבותינו הקדמונים שנמנעו מאותם נחשים מסוכנים היו סיכויים טובים יותר לשרוד ולהעביר את הגנים שלהם לדורות הבאים.

הסבר נוסף לגבי פחד מנחשים, כמו גם לגבי פחד מבעלי חיים אחרים, יכול לנבוע מפחד מולד מפני מחלות וזיהומים. מחקרים הראו כי בעלי חיים אלה נוטים לעורר תגובת סלידה, מה שעשוי להסביר מדוע פוביה מנחשים נפוצה כל כך, בעוד שאנשים לא חווים פוביות דומות מבעלי חיים מסוכנים אחרים, כגון אריות או דובים.

אקרופוביה (פחד גבהים)

פחד גבהים משפיע על כ-6% מהאוכלוסייה. פחד זה עלול לייצר התקפי חרדה והימנעות ממקומות גבוהים. אנשים החווים פוביה זו עשויים לעשות כל דבר אפשרי על מנת להימנע ממקומות גבוהים כמו גשרים, בניינים גבוהים וכדומה.

פעמים רבות פחד גבהים מקושר אל פחדים נוספים, כגון פחד מנסיעה על גשרים, פחד ממעליות וכדומה.

בעוד שייתכן שבמקרים מסוימים פוביה מגבהים התפתחה בעקבות חוויה טראומטית, כיום מומחים רבים בתחום של טיפול בפוביות סבורים כי פחד זה התפתח כחלק מתהליך ההתאמה לסביבה בה נפילה מגובה היוותה סכנה ממשית.

בעוד שרוב האנשים חווים דרגה מסוימת והגיונית של פחד ממקומות גבוהים, כאשר מדובר על פוביה קיצונית מגבהים, היא עלולה להוביל להתנהגויות נמנעות ואפילו התקף חרדה.

פחד טיסות (פטרומרהנופוביה)

בהתחשב בכל הסיקור התקשורתי לגבי אסונות תעופה, למרות שמבחינה סטטיסטית יותר בטיחותי לטוס מאשר לנסוע במכונית, לא פלא שאנשים פוחדים מכך שהמטוס שעליו הם עולים יתרסק – וכתוצאה מכך מפתחים חרדת טיסות.

אנשים שיש להם פחד מטיסות חווים לחץ נפשי עז לפני שהם עולים על מטוס, וגם בזמן הטיסה עצמה. במקרים קיצוניים של חרדת טיסות, הם נמנעים מטיסות באופן מוחלט – מה שלעתים עלול להשפיע במידה ניכרת על אורח החיים שלהם, בהקשרים כמו עבודה, משפחה, נופש וכיוצא באלה.

אם אתם מתמודדים עם פחד טיסות, אולי יעזור לכם לזכור שיש יותר מאשר מאה אלף טיסות מסחריות ביום ברחבי העולם, והסיכוי לספוג מכת ברק גדול יותר מאשר למות בהתרסקות מטוס.

ואם זה לא עוזר, אתם תמיד יכולים לפנות לקבל טיפול בפוביות אצל מטפל נלפ בעל ניסיון בתחום של פחדים, חרדות וטראומות.

פוביות נפוצות
חרדת טיסות

פחד מכלבים (סינופוביה)

כלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם, ויחד עם זאת בכל רשימה של פוביות נפוצות אפשר למצוא פחד מכלבים באחד מהמקומות הראשונים.

פוביה מכלבים יכולה להתפתח בעקבות חוויות שליליות או טראומטיות שהאדם חווה בעצמו, ובמקרים מסוימים ניתן אף לפחד פחד מכלבים דרך למידה עקיפה, מהתבוננות באדם אחר שחווה פחד עז מכלב או שמותקף על ידי כלב.

מפני שכלב הוא חיית מחמד נפוצה ביותר, מומלץ לאנשים עם פוביה מכלבים לפנות לקבלת טיפול בפוביות אצל מטפל נלפ, על מנת שהם יוכלו להשתחרר מאותו פחד שהפריע להם ויוכלו לחיות את חייהם בשלווה.

פוביה ממחטים (טריפנופוביה)

פוביה ממחטים היא אחת מאותן פוביות נפוצות שכולנו חווינו ברמה כזאת או אחרת.

בין אם מדובר על פחד מזריקות בבית הספר, או על פחד ממחטים במסגרת בדיקת דם, הרוב המוחלט של האנשים לא אוהבים את החוויה של מחט המוחדרת לתוך העור שלהם.

אך עבור אנשים עם פוביה ממחטים, מדובר על פחד משתק עד כדי כך, שרק מעצם המראה של מחט עם עלולים לחוות התקף חרדה.

כמו עם פוביות נפוצות אחרות, גם פוביה ממחטים טומנת בחובה השלכות שליליות רבות, ובמקרים מסוימים היא יכולה לגרום לאנשים להימנע מקבלת הליכים רפואיים נחוצים או ביצוע בדיקות רפואיות החשובות למצבם הבריאותי.

פחד מג'וקים

פוביה מג'וקים היא פוביה נפוצה נוספת, אשר שייכת לקטגוריה הכללית יותר של פחד מחרקים.

במקרים הקלים יותר של פוביה מג'וקים, אנשים שמתמודדים עם פחד מג'וקים לא מסוגלים לסבול את המחזה של ג'וק, בין אם ברחוב ובין אם בבית שלהם.

אולם במקרים קיצוניים של פוביה מג'וקים, אנשים עם פחד זה נאלצים גם לצאת מהבית שלהם במקרה שהם חושדים שיש בתוכו ג'וק, ולפעמים עלולים גם לחטוף התקף חרדה במקרה שהם נתקלים בג'וק ואין להם שום יכולת להימלט ממנו.

פחד ממעליות

כמו פוביות נפוצות אחרות, גם פוביה ממעליות קשורה למספר פוביות אחרות.

כאשר מדובר על פחד ממעליות, במקרים רבים אנשים שמתמודדים עם חרדה מסוג זה מתמודדים גם עם קלסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים), פחד גבהים או התקפי פאניקה.

יחד עם זאת, יש אנשים שחווים פוביה ממעליות בנפרד, ללא כל קשר אל פוביות אחרות, פשוט מעצם כך שהם חוו חוויה טראומטית במעלית.

אנשים עם פחד ממעליות יעשו הכול על מנת להימנע מנסיעה מעלית, ולעתים פוביה זו עלולה למנוע מהם לחוות חוויות מסוימות ולשבש את אורח החיים שלהם. במקרים כאלה, חשוב מאוד לפנות לקבלת טיפול בפוביות אצל מטפל נלפ.

טיפול בפוביות בעזרת מטפל NLP

כפי שתואר במסגרת מאמר זה, פוביות הן פחד לא הגיוני ובלתי נשלט, אשר במקרים רבים משבש את אורח החיים של האדם המתמודד עם הפוביה.

במקרים רבים, אנשים שמתמודדים עם פוביות נפוצות נוקטים באסטרטגיה של הימנעות מכל מה שקשור לאותו פחד עוצמתי שהם חווים, וכתוצאה מכך נאלצים לוותר על דברים רבים בחיים בהקשרים של קריירה, משפחה, פנאי וכיוצא באלה.

כאשר אדם חווה פוביה כל כך עוצמתית עד כדי כך שאורח החיים שלו משתנה מקצה לקצה, זהו סימן מובהק לכך שעליו לפנות לקבלת טיפול בפוביות אצל מטפל נלפ.

במסגרת טיפול בפוביות באמצעות שיטת NLP ודמיון מודרך, אתם תלמדו לנטרל את כל אותם טריגרים שהפעילו אצלכם תגובת פחד, ובנוסף על כך תפתחו את היכולת לרתום את כוחו של התת מודע על מנת להטמיע דפוסי חשיבה והתנהגות חדשים, אשר יאפשרו לכם לחיות חיים חופשיים מאותו פחד משתק.

פוסטים שיכולים לעניין אותך:

איך להוריד לחץ
הבלוג

איך להוריד לחץ?

החיים המודרניים מביאים איתם קשת רחבה ומגוונת של גורמי סטרס שונים אשר משפיעים עלינו ולעתים עלולים לגרום לנו לפתח תגובת לחץ. כתוצאה מכך, אנשים רבים

לכתבה המלאה »
חרדת טיסה
הבלוג

חרדת טיסה

אנשים רבים יודעים שמבחינה הגיונית וסטטיסטית, קרוב לוודאי שאם הם יעלו על מטוס ויטוסו לארץ אחרת, סיכויים גבוהים מאוד שהם ינחתו בשלום. בנוסף על כך,

לכתבה המלאה »
חרדה מאנשים
הבלוג

חרדה מאנשים

בשנים האחרונות אנחנו עדים לגידול אדיר במספרים של אנשים אשר מתמודדים עם סוגים שונים של חרדות, פוביות, דיכאון וקשת רחבה ומגוונת של מצבים נפשיים מאתגרים.

לכתבה המלאה »
חרדות חברתיות
הבלוג

חרדות חברתיות

אנשים עם חרדה חברתית מתמודדים עם קשת רחבה ומגוונת של חרדות חברתיות אשר באות לידי ביטוי בסוגים שונים של התנהגויות, דפוסי חשיבה ואמונות. במקרים מסוימים

לכתבה המלאה »
איך להתגבר על פחד
הבלוג

איך להתגבר על פחד?

פחד הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. אך פעמים רבות אנשים חווים עוצמות גבוהות כל כך של פחד או חרדה, עד שהדבר גורם לפגיעה של

לכתבה המלאה »
טיפול בפחד מכלבים
הבלוג

טיפול בפחד מכלבים

פחד הוא חלק בלתי נפרד ממנעד הרגשות שבני אנוש חווים על בסיס קבוע למדי. אנשים חווים דרגות שונות של פחד או חרדה בתגובה אל טריגרים

לכתבה המלאה »
פוביה מכלבים טיפול
הבלוג

פוביה מכלבים טיפול

עבור רוב האנשים, כלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם – וגם אנשים שאינם מגדלים כלב בעצמם תמיד ישמחו לקפוץ על ההזדמנות ללטף כלב או

לכתבה המלאה »