טיפול בחוסר ביטחון עצמי

למרות שלפעמים נדמה לנו שכל האנשים האחרים מסביבנו שופעים ביטחון עצמי, ויכולים לעשות כל מה שמתחשק להם ולהביע את עצמם בחופשיות וללא שום חשש, האמת היא שכל אדם חווה חוסר ביטחון ברמות שונות בתחום כזה או אחר בחייו.

התופעה של חוסר בטחון טבעית בהחלט, במיוחד כאשר אנחנו מתמודדים עם אתגרים חדשים או סיטואציות לא מוכרות.

אך כאשר אותו חוסר ביטחון מתחיל לגעת ביותר ויותר היבטים מהחיים שלנו, ולהשפיע עליהם באופן שלילי, במצב כזה קרוב לוודאי שהגיע הזמן לפנות לקבלת טיפול בחוסר ביטחון עצמי.

בתור מטפל בחרדות באמצעות שיטת NLP ודמיון מודרך, אני עובד עם הרבה אנשים אשר מתמודדים עם חוסר ביטחון עצמי מסוגים שונים כמו חרדה חברתית, פחד קהל או פוביות נפוצות אחרות.

במסגרת מאמר זה, אספר לכם על טיפול בחוסר ביטחון עצמי בעזרת שיטת נלפ בשילוב עם דמיון מודרך, ואחלוק עמכם חלק מהתובנות והטיפים שאני משתף עם הלקוחות שלי.

טיפול בחוסר ביטחון עצמי – מספר טיפים שיעזרו לכם לפתח ביטחון עצמי

מרטין זליגמן, אחד מהאבות המייסדים של תחום מרתק שנקרא פסיכולוגיה חיובית, טוען כי עד כמה שחשוב שלאדם יהיה דימוי עצמי חיובי, דימוי עצמי חיובי כשלעצמו איננו מביא לנו תועלת רבה. למעשה, לטענת זליגמן, תחושה של בטחון עצמי מתפתחת בעקבות התנהגות חיובית ופרודוקטיבית בעולם.

זה לא אומר, כמובן, כי ביטחון עצמי לא חשוב לאיכות החיים שלנו. למעשה, ביטחון עצמי גבוה, או תחושה של מסוגלות עצמית, מקושרים לתוצאות חיוביות רבות אצל אנשים הן בהיבט הנפשי והן בהיבט הגופני.

בתור מטפל נלפ שעוזר לאנשים לטפל בחרדות ולפתח ביטחון עצמי, אני פוגש לקוחות רבים שמעוניינים לפתח בטחון עצמי גבוה יותר, אך אשר מתמודדים עם חוסר ביטחון, חרדות, פחדים או דיבור עצמי שלילי.

באמצעות שיטת NLP ניתן לשנות דפוסי חשיבה שליליים, להתגבר על אמונות מגבילות ולרתום את כוחו של התת מודע על מנת ליצור שינויים חיוביים ולפתח ביטחון עצמי גבוה יותר. כעת אציג בפניכם חלק מהטיפים והתובנות שאני חולק עם לקוחות שמגיעים אלי למטרת טיפול בחוסר ביטחון עצמי.

גוף ונפש הם מערכת אחת

כאשר אנשים מגיעים אלי לקבלת טיפול בחוסר ביטחון עצמי, בנוסף על איתור שורש הבעיה שגרמה למצב של ערך עצמי נמוך או דימוי עצמי שלילי אצל האדם, אני מקפיד גם לחלוק איתם מספר תובנות בסיסיות אשר כשלעצמן יכולות לעזור להם להתחיל לשנות את התפיסה שלהם לגבי עצמם, וגם לעשות משהו פשוט ושימושי שיעזור להם לשנות את מצבם.

יש הרבה הנחות יסוד של נלפ שעוזרות לאנשים לשנות את התפיסה שלהם, ואחת מאותן הנחות יסוד של שיטת NLP שאני אוהב במיוחד היא שגוף ונפש הם מערכת אחת.

פירוש הדבר שהאופן שבו אנחנו חושבים – מחשבות שליליות אוטומטיות, אמונות מגבילות, דיבור עצמי – משפיע באופן ישיר על האופן שבו אנחנו מרגישים, וכתוצאה מכך על האופן שבו אנחנו מחזיקים את הגוף שלנו.

הצד השני של המטבע הזה הוא שכאשר אנחנו מאמצים שפת גוף מסוימת, בין אם במודע ובין אם באופן לא מודע, אותה שפת גוף משפיעה באופן ישיר על רגשות שאנחנו חווים וכתוצאה מכך על דפוסי חשיבה שיש לנו.

לכן, כאשר אנשים מגיעים אלי לקבלת טיפול בחוסר ביטחון עצמי, אני חולק עמם את התובנה הזאת, וכך בפעם הבאה שהם חווים רגשות שליליים, חוסר ביטחון או דיבור עצמי שלילי, הם ישר יודעים לאמץ שפת גוף פתוחה וחיובית יותר, מה שלא פותר את הבעיה מן היסוד כמובן, אבל נותן להם כלי פשוט ושימושי שעוזר להם להתחיל לשבור את אותו דפוס ישן של חוסר ביטחון עצמי.

טיפול בחוסר ביטחון עצמי

תלמדו להיות נוכחים

בתור מטפל NLP ודמיון מודרך, דבר נוסף שאני מלמד אנשים עם חוסר ביטחון הוא ללמוד להיות נוכחים יותר בהווה, תכונה שניתן ללמוד לפתח באמצעות תרגול מדיטציית מיינדפולנס או תרגילי נשימה מסוגים שונים.

מדיטציית מיינדפולנס אוצרת בתוכה יתרונות רבים עבור הגוף והנפש. ומה שנחמד, זה שאפשר לתרגל מיינדפולנס באופן רשמי, על ידי תרגילי נשימה, או שניתן לתרגל מיינדפולנס בכל רגע נתון, במסגרת חיי היום יום שלנו.

כאשר אנשים לומדים להיות נוכחים יותר, הם פחות נודדים במחשבות שלהם לאירועים שליליים מהעבר או לדברים בעתיד שגורמים להם לחוות רגשות שליליים כגון פחד או חרדה. תוכלו להתחיל לתרגל מיינדפולנס בעזרת השלבים הבאים:

  1. תתחילו לפתח מודעות. פירוש הדבר שעליכם לכוון את תשומת הלב שלכם לעצמכם, לתכולה של התודעה שלכם, לסביבה הפנימית שלכם, וגם לסביבה החיצונית שלכם.
  2. דרך קלה לתרגול מיינדפולנס היא לפתח מודעות לגוף ולתחושות שלכם בגוף. תתחילו בתחושות בכפות הרגליים והרגליים, בבטן ובחזה, בזרועות ובחזה וכן הלאה.
  3. תרגילי נשימה מהווים דרך מצוינת נוספת לתרגל מיינדפולנס. פשוט תכוונו את תשומת הלב שלכם לנשימה שלכם, בזמן שאתם מכניסים אוויר ומוציאים אוויר, ותשימו לב לתחושות שנלווות לנשימות שלכם.
  4. אתם יכולים גם להתמקד בסביבה החיצונית, פשוט להתחיל לשים לב למה שאתם קולטים מהסביבה באמצעות החושים שלכם.

תרגילי דמיון מודרך לביטחון עצמי

כאשר אני מציע ללקוחות טיפול בחוסר ביטחון עצמי באמצעות שיטת נלפ ודמיון מודרך, אני עובד בשני מישורים עיקריים:

במישור הראשון, אנחנו חוקרים יחדיו את העבר ומנסים לאתר אירועים שליליים אשר הותירו באדם את חותמם וגרמו לו לפתח ביטחון עצמי נמוך, דימוי עצמי שלילי וכיוצא באלה. באמצעות עיבוד מחדש של אותם זיכרונות, באמצעות תרגילי דמיון מודרך שרותמים את כוחו של התת מודע, האדם יכול לנטרל את אותם רגשות שליליים שנלוו לאותם אירועים לא נעימים ולקחת מהם את התובנות והלמידות החשובות.

כאשר מדובר על טיפול בחוסר ביטחון עצמי, מישור נוסף של העבודה באמצעות שיטת נלפ ודמיון מודרך הוא ללמד את הלקוחות תרגילי דמיון מודרך לביטחון עצמי.

בעזרת תרגול דמיון מודרך, לקוחות יכולים להמשיך בעצמם, בזמן שלהם, לחזק את השינויים שהם עורכים בפגישות הטיפול.

כדי להתחיל לפתח ביטחון עצמי בעזרת דמיון מודרך, כל מה שאתם צריכים לעשות זה לבצע תרגילי נשימה להרגעה או תרגילי מדיטציה אחרים שאתם מכירים, ואחר כך, כשאתם חווים רוגע ושלווה, להתחיל לדמיין את עצמכם במגוון רחב של סיטואציות שונות והקשרים שונים אשר בעבר הייתם מגיעים אליהם עם חוסר בטחון, אבל עכשיו, כשאתם רגועים ושלווים, אתם יכולים להתחיל לראות את עצמכם מפגינים ביטחון בסיטואציות שונות ומול אנשים שונים.

מדובר על תהליך של חזרה מנטאלית, אשר למעשה צורב בתת המודע שלכם מעין "זיכרונות עתידיים". ומפני שההתנהגות שלנו לא מודעת, והיא נבחרת מתוך מאגר אפשרויות לא מודע, באמצעות תרגילי דמיון מודרך אתם מעשירים את אפשרויות הבחירה שלכם, ומגבירים את הסיכוי שתפגינו ביטחון עצמי גבוה יותר.

תזכירו לעצמכם שמדובר בתהליך

בין אם אתם מעוניינים לקבל טיפול בחוסר ביטחון עצמי אצל מטפל נלפ, ובין אם אתם מעוניינים לעבור תהליך עצמי של טיפול בביטחון עצמי נמוך, אחד מהדברים החשובים ביותר שאתם יכולים לעשות על מנת להגביר את סיכויי ההצלחה שלכם הוא להזכיר לעצמכם שמדובר בתהליך.

בדרך זו, אתם תהיו מודעים לכך שייתכן מאוד שתיתקלו במכשולים ובאתגרים, מה שאומר שיהיה לכם קל יותר להיערך לקראתם מבעוד מועד.

בנוסף, במקום להשוות את עצמכם לאנשים אחרים, חשוב שתשוו את עצמכם ביחס למי שהייתם בעבר, מה שיעזור לכם להתמקד בתהליך ההתקדמות שלכם.

פוסטים שיכולים לעניין אותך:

איך להוריד לחץ
הבלוג

איך להוריד לחץ?

החיים המודרניים מביאים איתם קשת רחבה ומגוונת של גורמי סטרס שונים אשר משפיעים עלינו ולעתים עלולים לגרום לנו לפתח תגובת לחץ. כתוצאה מכך, אנשים רבים

לכתבה המלאה »
חרדת טיסה
הבלוג

חרדת טיסה

אנשים רבים יודעים שמבחינה הגיונית וסטטיסטית, קרוב לוודאי שאם הם יעלו על מטוס ויטוסו לארץ אחרת, סיכויים גבוהים מאוד שהם ינחתו בשלום. בנוסף על כך,

לכתבה המלאה »
חרדה מאנשים
הבלוג

חרדה מאנשים

בשנים האחרונות אנחנו עדים לגידול אדיר במספרים של אנשים אשר מתמודדים עם סוגים שונים של חרדות, פוביות, דיכאון וקשת רחבה ומגוונת של מצבים נפשיים מאתגרים.

לכתבה המלאה »
חרדות חברתיות
הבלוג

חרדות חברתיות

אנשים עם חרדה חברתית מתמודדים עם קשת רחבה ומגוונת של חרדות חברתיות אשר באות לידי ביטוי בסוגים שונים של התנהגויות, דפוסי חשיבה ואמונות. במקרים מסוימים

לכתבה המלאה »
איך להתגבר על פחד
הבלוג

איך להתגבר על פחד?

פחד הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. אך פעמים רבות אנשים חווים עוצמות גבוהות כל כך של פחד או חרדה, עד שהדבר גורם לפגיעה של

לכתבה המלאה »
טיפול בפחד מכלבים
הבלוג

טיפול בפחד מכלבים

פחד הוא חלק בלתי נפרד ממנעד הרגשות שבני אנוש חווים על בסיס קבוע למדי. אנשים חווים דרגות שונות של פחד או חרדה בתגובה אל טריגרים

לכתבה המלאה »
פוביה מכלבים טיפול
הבלוג

פוביה מכלבים טיפול

עבור רוב האנשים, כלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם – וגם אנשים שאינם מגדלים כלב בעצמם תמיד ישמחו לקפוץ על ההזדמנות ללטף כלב או

לכתבה המלאה »