פחד מנהיגה – מדוע אנשים מפתחים חרדת נהיגה?

מה גורם לאנשים לפתח פחד מנהיגה? כיצד אנשים לומדים לחוות לחץ וחרדת נהיגה לפני הכניסה לרכב? מדוע מי שהשקיע ממיטב כספו וזמנו כדי להוציא רישיון נהיגה מחליט לפתע לוותר על נהיגה?

במאמר זה אציג בפניכם את הסיבות הנפוצות ביותר להתפתחות של חרדת נהיגה ופחד מנהיגה.

טיפול בפחד מנהיגה

חוויות עבר שליליות

הסיבה הנפוצה ביותר להתפתחות של פחד מנהיגה היא חוויות עבר שליליות. כאשר חושבים על חוויה שלילית בזמן נהיגה, באופן טבעי הדוגמא הראשונה שעליה אנחנו חושבים היא טראומה כגון תאונת דרכים. ואכן, במקרים כאלה הרבה פעמים נוצרת – בעקבות טראומה – חרדת נהיגה הכוללת גם פחד מתאונות דרכים.

אך לא רק אנשים שעברו תאונת דרכים למדו לפתח דפוסי חשיבה שליליים או אמונות מגבילות לגבי נהיגה. חרדת נהיגה מופיעה גם אצל אנשים שהיו קורבנות לתופעה של זעם בכבישים, אנשים שאיבדו את הדרך במקומות לא מוכרים ואנשים שנהגו במזג אוויר קשה עלולים לפתח חרדה מנהיגה, מפני שהם פיתחו דפוס חשיבה שלילי (או אמונה מגבילה) שאותם אירועים טראומתיים יחזרו על עצמם.

נהיגה מחוץ לאזור הנוחות

יש אנשים שחווים פחד מנהיגה רק בתנאים מסוימים. למשל, אין להם שום בעיה לנהוג בדרכים מוכרות, אבל הם יסרבו בתוקף לנסוע למקומות חדשים.

ייתכן שחרדת נהיגה זו נובעת מתוך פחד לאבד את הדרך, להיתקע בפקקים, להיתקע בלי דלק או אפילו לא למצוא מקום חנייה. ייתכן גם מקרה בו אנשים לא רק חווים פחד שהם יקלעו למצב עמו הם לא יצליחו להתמודד בעצמם, אלא גם פחד שזה יקרה בסביבה לא מוכרת בה ייתכן שלא יהיה להם ממי לבקש עזרה.

פחד לאבד שליטה

יש אנשים שחווים פחד מנהיגה או פחד מתאונות דרכים מפני שהם פוחדים לאבד שליטה על הרכב. הם מרגישים דחף להאיץ את הרכב בגלל שצופרים להם מאחורה, אבל אין להם מספיק ביטחון כדי לעשות זאת.

ברגע שהם בוחרים להאיץ, הם נאחזים בהגה בכל כוחם והלב שלהם מתחיל לפעום בקצב מסחרר. אנשים אלה כל הזמן פוחדים לאבד שליטה ולסטות אל הנתיב הנגדי או לרדת מהכביש לגמרי.

פחד לגרום נזק לאחרים

אחד מהגורמים העיקריים לפיתוח חרדת נהיגה הוא דפוס חשיבה של הקצנת פוטנציאל הסכנה, לצד הפחתה מהיכולת של האדם לנהוג בצורה שקולה ובטוחה.

נהגים שחווים פחד אינם סומכים על שאר נהגים בכביש, ולא פחות מכך, הם אינם סומכים על יכולות הנהיגה שלהם עצמם. יש להם דמיון פעיל במיוחד, וכל מהמורה קטנה בדרך הופכת בדמיון שלהם לתאונת דרכים עם פצועים והרוגים.

טיפול בפחד מנהיגה

אחרי שהבנו מהי חרדת נהיגה ופירקנו את הפחד מנהיגה לתת-הפחדים – נותרה השאלה איזה טיפול בפחד מנהיגה יכול לתת מענה לסובלים ממנו?

כשמדובר על טיפול בפוביות בכלל וטיפול בפחד מנהיגה בפרט, אמליץ לכם לקרוא אודות טיפול בעזרת NLP.

בהצלחה! עדי שניידר

פוסטים שיכולים לעניין אותך:

איך להפחית סטרס
הבלוג

איך להפחית סטרס

אם יצא לכם לחיות לפחות עשר שנים בעולם המודרני, אתם ללא כל צל של ספק מודעים לכך כי העולם שלנו הוא עולם מלחיץ למדי –

לכתבה המלאה »
סימפטומים של סטרס
הבלוג

סימפטומים של סטרס

בשנים האחרונות נדמה כי סטרס כרוני הוא המצב הטבעי של מרבית בני האדם בעולם המודרני. אך בעוד שאנשים רבים למדו להתנהל עם סטרס ולנסות להתמודד

לכתבה המלאה »
סוגי מדיטציה
הבלוג

סוגי מדיטציה

גם אם אתם לא מכירים את עולם הטיפול וההתפתחות האישית לעומק, קרוב לוודאי שיצא לכם לשמוע על מדיטציה. למעשה, בשנים האחרונות מצטברים יותר ויותר מחקרים

לכתבה המלאה »
פחד מטיסות
הבלוג

פחד מטיסות

אינספור אנשים טסים בשמי העולם מדי יום ביומו, מדי רגע ורגע, ולמרות זאת יש לא מעט אנשים אשר מתמודדים פחד מטיסות. בעוד שהחוויה הכללית של

לכתבה המלאה »
איך להוריד לחץ
הבלוג

איך להוריד לחץ?

החיים המודרניים מביאים איתם קשת רחבה ומגוונת של גורמי סטרס שונים אשר משפיעים עלינו ולעתים עלולים לגרום לנו לפתח תגובת לחץ. כתוצאה מכך, אנשים רבים

לכתבה המלאה »
חרדת טיסה
הבלוג

חרדת טיסה

אנשים רבים יודעים שמבחינה הגיונית וסטטיסטית, קרוב לוודאי שאם הם יעלו על מטוס ויטוסו לארץ אחרת, סיכויים גבוהים מאוד שהם ינחתו בשלום. בנוסף על כך,

לכתבה המלאה »
חרדה מאנשים
הבלוג

חרדה מאנשים

בשנים האחרונות אנחנו עדים לגידול אדיר במספרים של אנשים אשר מתמודדים עם סוגים שונים של חרדות, פוביות, דיכאון וקשת רחבה ומגוונת של מצבים נפשיים מאתגרים.

לכתבה המלאה »