חרדת טיסות

חרדת טיסות נשמעת כמו בעיה של "העולם הראשון", ויחד עם זאת, אי אפשר להכחיש שיש אנשים שחווים פחד מטיסות כל כך חזק, עד שזה ממש משבש את איכות החיים שלהם.

אנשים עם פחד טיסה לא יכולים לפגוש קרובי משפחה, ליהנות מחופשות בחוץ לארץ ואפילו להיפגע כלכלית במקרה שהם אינם יכולים לטוס במסגרת העבודה שלהם.

במסגרת כתבה זו אספר לכם על תסמינים של חרדת טיסות, כמו גם על דרכים שבאמצעותן מטפלי NLP יכולים לעזור לכם לעבור טיפול בפחד מטיסות, ככה שתוכלו לטוס בחופשיות ובשלווה.

פחד מטיסות מהם התסמינים של חרדת טיסות

במקרה של פוביה ספציפית כמו פחד מטיסה, תסמיני חרדה מתחלקים לשלוש קטגוריות עיקריות:

תסמיני חרדה פיזיים, תסמיני חרדה רגשיים (או מנטאליים) ותסמיני חרדה התנהגותיים.

אין ספק כי כל אדם שמתמודד עם פחד מטיסות חווה פחד זה בדרך הייחודית לו, ויחד עם זאת ישנם תסמיני חרדה שבדרך כלל משותפים לרוב האנשים שמתמודדים עם התופעה של חרדת טיסות, וכעת אתאר אותם.

חרדת טיסות – תסמינים גופניים

כאשר מדובר על חרדה מטיסות, מדובר על תסמינים שהאדם עלול לחוות גם לא מעט זמן לפני מועד הטיסה.

תסמיני חרדה גופניים מעידים בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים על הקשר ההדוק בין גוף לנפש (גוף-נפש), מאחר שבמיוחד במקרים קשים של פחד טיסה, אנשים עלולים לחוות תסמינים של חרדה רק מעצם המחשבה על טיסה.

יחד עם זאת, בנוסף על תסמיני חרדה גופניים לפני העלייה למטוס, אנשים עם חרדת טיסות ברמה שמאפשרת להם לעלות על המטוס עלולים לחוות תסמינים של חרדה בזמן הטיסה עצמה.

בהיבט הגופני, בין תסמיני חרדת טיסות אפשר לציין מיגרנות, קשיי נשימה, לחצים בחזה, דפיקות לב מהירות ועוד.

חרדת טיסות – תסמינים רגשיים ומנטאליים

חרדת טיסות, כמו גם סוגים אחרות של חרדות או פוביות נפוצות, מבוססת בראש ובראשונה על התמקדות בעבר או בהווה.

אנשים שמתמודדים עם חרדה מטיסות בדרך כלל נזכרים בחוויית עבר שלילית (טראומה) בהקשר של טיסות, או באיזשהו תרחיש שלילי שהם מדמיינים שיתממש בעתיד.

פחד מטיסות עלול לעורר מחשבות שליליות אוטומטיות בהקשר של טיסות, כמו גם הבזקי זיכרונות מאירועים שליליים או "סרטים רעים" לגבי העתיד.

בנוסף על כך, פחד טיסות מעורר רגשות שליליים עוצמתיים כגון חרדה, פחד חוסר ביטחון, נטייה לעצבנות ועוד.

חשוב לציין שיש גם פוביות נפוצות אחרות שעלולות להתפתח כתוצאה מהתופעה של חרדת טיסות – כגון פחד ממקומות סגורים (קלסטרופוביה).

חרדת טיסות – תסמינים התנהגותיים

בשורה התחתונה, כל תסמינים של חרדה באים לידי ביטוי בצורה חיצונית, בהתנהגות של האדם.

אנשים שיש להם פחד טיסות במידה לא חזקה במיוחד, כזאת שמאפשרת להם לעלות על מטוס, לעתים קרובות נוקטים בקשת רחבה ומגוונת של התנהגויות על מנת שהם יוכלו לצלוח את הטיסה בשלום.

לדוגמא, יש אנשים שחייבים לשתות כוס או שתיים של משקה אלכוהולי כדי שהם יוכלו להירגע ולהרגיש נינוחים בזמן הטיסה.

לעומתם, יש אנשים עם חרדת טיסות שיהיו מוכנים לעלות על טיסה אך ורק אם הם יצרכו גלולות שינה.

כמובן שבמקרים הקיצוניים ביותר של פחד מטיסות, אנשים כלל לא מוכנים אפילו להעלות על דעתם את האפשרות לעלות על מטוס.

אנשים עם פחד טיסה בעוצמה זו נמנעים לגמרי מטיסות, ולעתים קרובות זה גורם לפגיעה של ממש באיכות החיים שלהם.

איך מתבצע טיפול בחרדת טיסות עם מטפל NLP?

טיפול נלפ מבוסס על שימוש במוח ובדמיון שלהם בצורה מושכלת יותר, ולכן פעמים רבות המפתחים של שיטת NLP כינו את השיטה בתור "המדריך למשתמש במוח".

אנשים שמתמודדים עם חרדות ופחדים כבר משתמשים במוח ובדמיון שלהם בהקשר של טיסות, אך הם עושים זאת בצורה שמעוררת אצלם פחד.

כפי שציינתי לפני כן, אנשים עם חרדת טיסות בדרך כלל מתמקדים בעבר או בעתיד, מה שאומר שהם משתמשים בדמיון שלהם, אך בצורה שלא משרתת אותם.

במסגרת טיפול בפחד מטיסות, מטפל NLP יעזור לכם לרתום את כוחו של תת המודע שלכם ולהשתמש במוח שלכם לטובתכם.

כעת אתאר חלק מהדרכים אשר בעזרתן מטפל נלפ ודמיון מודרך יכול לעזור לכם לעבור טיפול בחרדה מטיסות בהצלחה.

להתגבר על חרדת טיסות באמצעות שחרור טראומות עבר

טיפול בפחד טיסות, בדומה לסוגים אחרים של טיפול בפוביות, מבוסס במידה רבה על אירועי עבר שליליים (טראומות) שהאדם חווה בהקשר של טיסות.

אף אדם לא נולד עם פחד טיסה, מה שאומר שמי שמתמודד עם חרדת טיסות למד לפתח את התגובה הזאת בעקבות אירוע שהוא חווה (בין אם בצורה ישירה ובין אם בצורה עקיפה).

במסגרת טיפול נלפ, לאנשים עם חרדה מטיסות יש הזדמנות לבצע עיבוד מחדש של זיכרונות שליליים, ככה שאותם זיכרונות מאירועים טראומטיים שקרו בעבר לא ימשיכו להניע את התגובה שלהם בהווה.

להתגבר על פחד טיסות באמצעות טיפול בחשיפה

כדי שהוא יהיה יעיל באמת, כל טיפול בפוביה – בין אם מדובר על פוביה מכלבים או על פחד גבהים – חייב לכלול שלב של טיפול בחשיפה.

למעשה, טיפול בחשיפה משמש הן בתור כלי לאמדן העוצמה של חרדות ופחדים והן בתור כלי שמאפשר להתגבר עליהם.

לכן, לא משנה באיזה טיפול בפוביות מדובר, תהליך טיפול בפחד חייב לכלול גם טיפול בחשיפה, מאחר שזו גם דרך לבדוק האם האדם אכן התגבר על אותה חרדת טיסות שהייתה לו.

מטפלי נלפ יעזרו לכם לבצע חשיפה בדמיון, בשילוב עם כלים נוספים של נלפ ודמיון מודרך (כמו עוגן NLP, למשל), על מנת שתהיה לכם הזדמנות ליצור התנייה חיובית יותר לגבי טיסות.

פוסטים שיכולים לעניין אותך:

חרדת טיסות

חרדת טיסות נשמעת כמו בעיה של "העולם הראשון", ויחד עם זאת, אי אפשר להכחיש שיש אנשים שחווים פחד מטיסות כל כך חזק, עד שזה ממש

לכתבה המלאה »

חרדת בריאות

מאז הקורונה, התופעה של חרדת בריאות רק הולכת וגוברת בקרב יותר ויותר אוכלוסיות. לכן במסגרת מאמר זה אספר לכם על הדרכים השונות שבאמצעותן מתפתחת חרדת

לכתבה המלאה »

פוביה מכלבים

פוביה מכלבים האם אתם מתמודדים עם פוביה מכלבים? אם אתם רואים כלב בקרבת מקום, האם אתם מיד קופאים ומרגישים ממש משותקים מרוב פחד? אולי אתם

לכתבה המלאה »

פחד מרופא שיניים

פחד מרופא שיניים פחד מרופא שיניים, מבין אינספור סוגים של חרדות ופחדים שמשבשים את איכות החיים של אנשים, הוא ככל הנראה אחד הפחדים שהכי מסכנים

לכתבה המלאה »

דפוסי חשיבה של חרדה חברתית

כאשר מדובר על טיפול התנהגותי קוגניטיבי, המונח קוגניטיבי מתייחס לפעילות מנטאלית או דפוסי חשיבה. במסגרת טיפול CBT בוחנים שני היבטים של תהליך החשיבה. ראשית, בוחנים

לכתבה המלאה »