גמילה עצמית מעישון

לפני שנתחיל, ואספר לכם על שיטות גמילה עצמית מעישון, אני רוצה שקודם כל תנשמו נשימה עמוקה ותירגעו.

אין לי שום כוונה להתחיל להפחיד אתכם עם כמויות בלתי נגמרות של נתונים סטטיסטיים מפחידים, או עובדות שכל ילד קטן יודע כמו "עישון סיגריות גורם לסרטן".

הרי קרוב לוודאי שאתם כבר יודעים טוב מאוד כי עישון סיגריות לא בדיוק תורם לבריאות שלכם, בלשון המעטה, ואולי אתם אפילו כבר יודעים לדקלם בעל פה את כל הסיבות שבגללן את "צריכים" להפסיק לעשן.

במסגרת מאמר זה אני רוצה לדבר אתכם על גמילה עצמית מעישון, ובכוונתי לחלוק אתכם מספר טיפים שיעזרו לכם להיגמל מעישון סיגריות לבד, או בתור אסטרטגיות תומכות במקרה שאתם מעוניינים להיגמל מעישון סיגריות בעזרת מטפל NLP.

אז כעת אציג בפניכם מספר טיפים שימושיים בהקשר של גמילה עצמית מעישון, רק לפני כן חשוב לי לציין שאני בכוונה תחילה מתאר מגוון רחב של טיפים ואסטרטגיות חשיבה שונות, על מנת שכל אחד יוכל לקחת את מה שמתאים לו, ליכולות שלו ולסגנון החיים שלו.

גמילה עצמית מעישון

תלמדו לפתח חשיבה חיובית סביב הנושא של גמילה מעישון

אם אתם רוצים להפסיק לעשן סיגריות, אפשר להניח שקרוב לוודאי שזו לא הפעם הראשונה שאתם מנסים להיגמל מעישון סיגריות. בין אם בעבר ניסיתם להפסיק על בסיס גמילה עצמית מעישון, ובין אם פנית לאיש מקצוע או מכון גמילה מעישון, ייתכן שהתודעה שלכם לא מצליחה להרפות מאותו כישלון, מה שמן הסתם לא בדיוק תורם לסיכויי ההצלחה שלכם כרגע.

על מנת שתוכלו להגביר את הסיכויים שלכם להיגמל מעישון לבד, חשוב שתפתחו את היכולת לפתוח דף חדש במחשבה שלכם ולשים את הכישלונות שלכם מאחור.

בדרך זו אתם תהיו חופשיים להתמקד בחוויה הנוכחית שלכם, על מנת שהפעם תוכלו להצליח אחת ולתמיד.

אם כבר נכשלתם, למה שלא תפיקו מכך את מרב התועלת?

תחשבו על הפעם הקודמת שבה ניסיתם להפסיק לעשן לבד, ותנתחו מה עשיתם טוב ומה עשיתם פחות טוב, ותתכננו פתרונות שיעזרו לכם להתגבר על כל אותם מכשולים שבעבר הפריעו לכם.

תקבעו תוכנית מפורטת למטרת גמילה מעישון סיגריות

לפזר הבטחות לעצמכם ולסביבה שאתם מתכוונים להפסיק לעשן, זהו, הפעם באמת… כל זה טוב ויפה, ואין ספק שהתחייבות בפני אנשים אחרים יכולה לעזור לכם לעמוד במטרה שהצבתם לעצמכם ולהשאיר את ההרגל המזיק הזה מאחוריכם אחת ולתמיד.

יחד עם זאת, בתור מטפל נלפ אני יודע שעל מנת שאוכל לעזור ללקוחות שלי להשיג את המטרות שלהם בצורה היעילה והמהירה ביותר, יש חשיבות מכרעת לאופן שבו הם מגדירים את המטרה שלהם. שלא לדבר על החשיבות הדרמטית הטמונה בעצם המעשה של הגדרת מטרה כשלעצמה.

מפני שכאשר אתם מגדירים לעצמכם מטרה, אתם כבר מתחילים לרתום את כוחו של התת מודע שלכם. כשיש לכם מטרה מוגדרת, יש לכם תמונה מוחשית שאתם יכולים לראות בעיני רוחכם, מה שמאפשר לכם לספק לתת המודע שלכם מעין מפת דרכים שתאמר לו מהו היעד המדויק שאליו אתם רוצים להגיע, על מנת שהוא יעזור לכם לגייס את כל המשאבים הנחוצים כדי שתשיגו אותו על הצד הטוב ביותר.

בין אם אתם מחליטים שאתם רוצים להפחית בהדרגה עד גמילה מוחלטת, ובין אם אתם מחליטים להיגמל בבת אחת, חשוב שבמסגרת תהליך תכנון המטרה שלכם אתם תגדירו גם את כל המכשולים שאתם יודעים שעלולים לעמוד בדרככם, וכמובן שגם תגדירו את כל הפתרונות האפשריים לאותם מכשולים פוטנציאליים.

לדוגמא, פעמים רבות, בעת שאני מעניק טיפול נלפ לאנשים עם חרדות או פוביות, אני מלמד אותם כלים למטרת הפחתת לחצים כגון תרגילי דמיון מודרך להרגעה או תרגילי נשימה להרגעה, כמו גם טכניקות מדיטציה שונות כמו מיינדפולנס.

כאשר הם מתרגלים שיטות אלה להפחתת סטרס, הם מלמדים את הגוף שלהם להגיב בדרכים חדשות לסיטואציות שבעבר היו מעוררות אצלם חרדה או פחד.

מעשנים רבים מעשנים מפני שהם לחוצים. בין אם מדובר על אדם עם חרדה חברתית שמעשן בגלל שזה נותן לו פתח מילוט מסיטואציה חברתית מביכה, או על אדם שמעשן כדי להעסיק את עצמו בזמן שהוא מחכה ומרגיש חוסר נוחות, מעשנים שלומדים תרגילי דמיון מודרך להרגעה או טכניקות נשימה אחרות מוצאים דרכים אחרות, יעילות ובריאות יותר, לפוגג רגשות שליליים של מתח או חרדה, מה שמפחית הצורך שלהם לעשן סיגריה.

תלמדו לפתח מודעות

במסגרת טיפולי נלפ, אני תמיד מקפיד לעזור לאנשים שמגיעים אלי לפתח מודעות כלפי דפוסי חשיבה, אמונות מגבילות או דפוסי התנהגות שפועלים אצלם ברקע, כמו על טייס אוטומטי.

הסיבה לכך היא שבאמצעות פיתוח מודעות, בין אם בעזרת תרגול מדיטציית מיינדפולנס או רכישת היכולת לאתגר מחשבות שליליות אוטומטיות, יש לאנשים הזדמנות ליצור מרחק בין המחשבות שלהם לתגובה שלהם לאותן מחשבות.

המרחק הזה מעניק להם את היכולת להתבונן במחשבות מבלי להגיב אליהן בצורה אוטומטית, מה שמקנה להם את היכולת לא לקבל אותן כאילו שמדובר בגזירה משמיים.

לדוגמא, אם לאדם חולפת בראש המחשבה "סיימתי לאכול, עכשיו צריך לעשן", מפני שזהו דפוס התנהגות אשר התקבע אצלו בעקבות חזרה אינסופית עליו, במקום פשוט להמשיך לפעול על טייס אוטומטי, פיתוח מודעות מאפשר לאדם לחשוב האם הוא באמת "צריך לעשן" עכשיו רק בגלל שהוא סיים לאכול, או שמא מדובר פשוט בהרגל אוטומטי שכבר לא משרת אותו.

אם אתם מחליטים לבחור בנתיב של גמילה עצמית מעישון, חשוב שתתחילו בפיתוח מודעות לדפוסים שלכם, על מנת שתוכלו לשלוט בהם ביתר יעילות.

גמילה עצמית מעישון בעזרת שיטת NLP

אם אתם רוצים להיגמל מעישון באמצעות שיטת נלפ ודמיון מודרך, מומלץ שתעברו תהליך גמילה אצל מטפל נלפ מנוסה, על מנת שתוכלו לקבל את כל הכלים והתובנות שציינתי, ועוד הרבה אחרים.

אבל אם אתם בכל זאת רוצים לנסות תהליך גמילה עצמית מעישון, ברצוני לשתף אתכם במספר אסטרטגיות קצרות שיעזרו לכם להיגמל מסיגריות ביתר יעילות.

בתור התחלה, עם פיתוח מודעות לדפוסים שלכם, אתם תוכלו לזהות גם טריגרים לעישון, מה שנקרא בשפה של שיטת נלפ "עוגנים". עישון לאחר האוכל, עישון אחרי סקס, עישון כהזדמנות לקצת מנוחה, עישון לפני השירותים וכיוצא באלה…

לאחר שלמדתם לזהות את אותם עוגנים, אתם תוכלו ליצור לעצמכם עוגנים חדשים, בהתאם לצורך שאותה סיגריה באה לשרת.

לדוגמא, אם זיהיתם שאתם רוצים לעשן סיגריה כדי להירגע, תוכלו לתרגל תרגילי דמיון מודרך להרגעה, או אפילו מספר נשימות עמוקות שיעזרו לכם להפחית מעט מהלחץ שלכם.

בנוסף, תוכלו גם ליצור התניות – או עוגנים, בשפת NLP – שליליות לגבי סיגריות, על מנת להפחית את המשיכה שלהן עבורכם.

מטפל NLP יוכל ללמד אתכם את כל האסטרטגיות האלה, ועוד רבות אחרות, ככה שגם אם בסופו של דבר תבחרו לעבור תהליך גמילה עצמית מעישון, יהיו לכם כלים יעילים יותר שיעזרו לכם בדרך.

פוסטים שיכולים לעניין אותך:

טיפול בחרדת מבחנים
הבלוג

טיפול בחרדת מבחנים

לא מעט אנשים חווים לחץ לפני מבחן חשוב, אבל רובם המכריע מצליח להתגבר על כל אותם רגשות שליליים או דפוסי חשיבה שליליים ולהקדיש את הזמן

לכתבה המלאה »
טיפול בפוביה מכלבים
הבלוג

טיפול בפוביה מכלבים

מה זה פוביה ואיך היא משפיעה על הגוף ועל הנפש שלנו? האבולוציה האנושית הובילה אותנו לפתח תגובת פחד עוצמתית, אשר בזכותה המין האנושי הצליח לשרוד

לכתבה המלאה »
דמיון מודרך לפני השינה
הבלוג

דמיון מודרך לפני השינה

דמיון מודרך הוא כלי עוצמתי אשר באמצעותי אפשר לחזק ביטחון עצמי, לשנות הרגלים, להשיג מטרות, להתחבר אל רגשות חיוביים ועוד. בנוסף על כך, תרגילי דמיון

לכתבה המלאה »
ערך עצמי נמוך
הבלוג

ערך עצמי נמוך

ערך עצמי נמוך עלול להתפתח ממגוון רחב של סיבות שונות ומשונות, אך תהיה אשר תהיה הסיבה אשר בגללה האדם פיתח ערך עצמי נמוך, ברוב המוחלט

לכתבה המלאה »
גמילה עצמית מעישון
הבלוג

גמילה עצמית מעישון

לפני שנתחיל, ואספר לכם על שיטות גמילה עצמית מעישון, אני רוצה שקודם כל תנשמו נשימה עמוקה ותירגעו. אין לי שום כוונה להתחיל להפחיד אתכם עם

לכתבה המלאה »
טיפול בפוביה
הבלוג

טיפול בפוביה

כולנו מתמודדים עם פחדים כחלק משגרת חיי היום יום שלנו. עד כמה שייתכן שלרוב האנשים קשה לתפוס את זה, פחד נועד להגן עלינו. ואכן רוב

לכתבה המלאה »
טיפול בחרדה דנטלית
הבלוג

חרדה דנטלית

חרדה דנטלית, תופעה אשר קרויה בפי רוב האנשים "פחד מרופא שיניים", היא פוביה ספציפית אשר שייכת לקטגוריה הכללית של הפרעת חרדה. מדובר על מצב שבו

לכתבה המלאה »