פחד מנהיגה טיפול

אנשים רבים שמתמודדים עם חרדות או התקפי חרדה פוחדים יותר מכל מסיטואציות שבהן הם לא יכולים להימלט. לכן אין זה מפתיע כי נהיגה היא אחת מאותן פעילויות אשר גורמים לאנשים עם חרדות, או לכאלה שעברו תאונה ופיתחו פחד מנהיגה לאחר תאונת דרכים, לחוות פחד אימים מהאפשרות שהם ייאלצו התמודד עם התקף חרדה בעודם מאחורי ההגה.

אך כאשר מדובר על פחד מנהיגה טיפול, בין אם בעזרת שיטת NLP או שיטות אחרות, בהחלט יכול לעזור לאדם להתגבר על הפחד שלו ולפתוח דף חדש אשר יאפשר לו להשאיר את הפחד הזה הרחק מאחור ולנהוג עם תחושה של ביטחון עצמי ושלווה.

במקרה של פחד מנהיגה טיפול הוא דבר מתבקש בהחלט, מפני שכאשר אדם לא מסוגל לנהוג (בין אם יש לו פחד מנהיגה בכביש מהיר או פוביה מנהיגה באופן כללי), אין כל צל של ספק שאותו פחד משפיע על חייו במגוון רחב של דרכים ופוגע באיכות החיים שלו.

פעמים רבות אנשים שמתמודדים עם פחד מנהיגה נמנעים מסוגים שונים של נהיגה, כמו במקרה של פחד מנהיגה לבד, וכמובן שישנם אנשים (כמו במקרה של פחד מנהיגה לאחר תאונה) שפיתחו פוביה עוצמתית כל כך, עד שהם כלל לא מסוגלים להתיישב מאחורי ההגה.

במסגרת מאמר זה, אספר לכם על פחד מנהיגה ואשתף אתכם מספר טיפים וכלים אשר יעזרו לכם להתחיל להתגבר על אותה פוביה משתקת שמשבשת את אורח החיים שלכם ופוגעת באיכות החיים שלכם.

מה זה פחד מנהיגה?

כאמור, כאשר מדובר על פחד מנהיגה טיפול הוא הפתרון הטוב ביותר, בין אם בעזרת מטפל נלפ או מטפל בשיטה אחרת, מפני שמדובר על בעיה שכל מטפל עם ניסיון בתחום של טיפול בפוביות יכול לפתור במספר קצר יחסית של מפגשים.

אך לפני שאחלוק אתכם טיפים וכלים שחלקם משמשים אותי בעת שאני עוזר לאנשים לטפל בפחד מנהיגה שלהם, אני רוצה לספר לכם בקצרה על פחד מנהיגה.

סוגים שונים של פחד מנהיגה

  • פחד מנהיגה לאחר תאונה – כמו במקרה של פוביות נפוצות אחרות, פעמים רבות הסיבה לכך שמתפתחת פוביה מנהיגה היא בגלל אירוע טראומטי. בין אם מדובר על תאונת דרכים שבה האדם שמתמודד עם פחד מנהיגה היה הנהג, הנוסע או אולי הולך רגל או מתבונן מהצד, אין ספק כי טראומה יכולה לצרוב בזיכרון חוויה שלילית עוצמתית שגורמת לאדם לשמר את הפחד מתוך הנחה לא מודעת שהוא ישמור עליו. בעזרת טיפול בפחד מנהיגה בעזרת נלפ ודמיון מודרך, ניתן לנטרל זיכרונות שליליים אלה ולהשתחרר מהם.
  • פחד מנהיגה עקב חרדות – גם אם הם מעולם לא היו מעורבים בתאונה, לאנשים שמתמודדים עם חרדות או פוביות יש סיכוי גבוה יותר משאר האוכלוסייה לפתח פחד מנהיגה. יש פוביות שעלולות להיקשר אל פחד מנהיגה, כגון קלסטרופוביה, פחד גבהים (כמו במקרה של פחד מנהיגה על גשר) או פחד מהתקפי חרדה.
  • פחד מנהיגה שנרכש בעקיפין – עד כה תיארתי סוגים של פחד מנהיגה שקשורים לאדם עצמו, אך חשוב לדעת כי חרדת נהיגה עלולה להתפתח גם מצפייה בתגובה חרדתית של אדם אחר, במיוחד של הורה או אדם סמכותי אחר, ואפילו מצפייה באירוע מפחיד או טראומטי שקשור לנהיגה, כמו במקרה של צפייה בסיקור של תאונת דרכים בחדשות או צפייה בסצנה מזעזעת בסרט. גם במקרים כאלה, בעזרת מטפל נלפ ניתן לרתום את כוחו של התת מודע לנטרל את אותם רגשות שליליים שמתעוררים מתכנים אלה.
פחד מנהיגה טיפול

פחד מנהיגה טיפול בעזרת NLP, דמיון מודרך ושיטות נוספות

בתור מטפל נלפ, מבחינתי כאשר מדובר על פחד מנהיגה טיפול NLP הוא האפשרות המועדפות.

שיטתNLP ודמיון מודרך כוללת אינספור כלים שימושיים ותהליכים אשר באמצעות ניתן לטפל בפחד מנהיגה, יחד עם זאת במסגרת מאמר זה ברצוני לשתף אתכם גם בכלים שמעניקים לאנשים עם פחד מנהיגה טיפול גם משיטות נוספות.

כעת אתאר בפניכם חלק מאותם כלים, תובנות וטיפים שאני חולק עם אנשים שמגיעים אלי לקבלת טיפול NLP.

מיינדפולנס – התמקדו ברגע הנוכחי

פעמים רבות אנשים עם חרדות מתמקדים בעתיד במידה מופרזת, ואין ספק כי תופעה זו נכונה גם בהקשר של חרדת נהיגה.

אם אדם עם פחד לנהוג יודע שבקרוב הוא יצטרך להתיישב מאחורי ההגה ולנהוג לעיר אחרת, לדוגמא, אין ספק שהוא יתחיל לדמיין תרחישים שליליים שונים ומשונים אשר בסופו של דבר יגרמו לו לחוות רגשות שליליים בהקשר של נהיגה ברכב, ואולי אפילו התקף חרדה של ממש.

כאשר מדובר על פחד מנהיגה טיפול יעיל חייב לכלול גם הקניית מיומנויות של מיינדפולנס, על מנת שהאדם יפתח את היכולת לקבל כל רגע כפי שהוא, מבלי לאפשר לתודעה שלו לנדוד הרחק מדי לעתיד הלא נודע (מה שמעורר חרדה).

שינוי דפוסי חשיבה שליליים

פוביות או חרדות מתפתחות ומשתמרות, בין היתר, באמצעות דפוסי חשיבה שליליים או אמונות מגבילות שכל הזמן רצות בתודעה שלנו – בין אם אנו מודעים אליהם ובין אם לא.

לאנשים עם חרדת נהיגה יש נטייה לחשוב מחשבות שליליות אוטומטיות בהקשר של נהיגה, מה שמן הסתם גורם להם לחוות בתגובה רגשות שליליים אשר מתקשרים לאותה פעילות של נהיגה וככל הנראה גם לדמיין "סרטים בראש" שלא ממש עושים להם חשק להתיישב מאחורי ההגה ולנהוג ליעד שלהם.

במסגרת טיפול נלפ אני מלמד לקוחות כלים למטרת שינוי דפוסי חשיבה, על מנת שהם יוכלו להטיל ספק בכל אותן מחשבות מעוררות חרדה, ולא לקבל אותן כאילו שהן מייצגות את האמת המוחלטת.

עבור אנשים עם פחד מנהיגה טיפול שכולל התייחסות ישירה להיבט של מחשבות שליליות אוטומטיות מעניק להם הזדמנות לאתגר את אותם דפוסי חשיבה שליליים, על מנת שהם יוכלו לעצור אותם או פשוט לא לתת להם עוד מהאנרגיה שלהם (בשילוב עם תרגול מיינדפולנס)

פחד מנהיגה טיפול באמצעות רתימת כוחו של התת מודע

בתור מטפל נלפ עם התמחות בתחום של טיפול בפוביות, אני שם את מירב הדגש על תת המודע, ומעניק ללקוחות שלי כלים שיאפשרו להם לרתום את כוחו של התת מודע שלהם על מנת שהם יוכלו לתכנת אותו להתגבר על הפחד ולהשיג את המטרה שלהם – היכולת לנהוג עם ביטחון עצמי ושלווה.

באמצעות מגוון רחב של תרגילי דמיון מודרך, בשילוב עם תרגילי נשימה להרגעה, אנשים עם פחד מנהיגה לומדים לקשר בין רגשות חיוביים כגון בטחון עצמי ורוגע לסיטואציה של נהיגה, ומפתחים את היכולת להתחיל להריץ בראש שלהם "סרטים" חיוביים יותר לגבי נהיגה.

פוסטים שיכולים לעניין אותך:

טיפול בחרדת מבחנים
הבלוג

טיפול בחרדת מבחנים

לא מעט אנשים חווים לחץ לפני מבחן חשוב, אבל רובם המכריע מצליח להתגבר על כל אותם רגשות שליליים או דפוסי חשיבה שליליים ולהקדיש את הזמן

לכתבה המלאה »
טיפול בפוביה מכלבים
הבלוג

טיפול בפוביה מכלבים

מה זה פוביה ואיך היא משפיעה על הגוף ועל הנפש שלנו? האבולוציה האנושית הובילה אותנו לפתח תגובת פחד עוצמתית, אשר בזכותה המין האנושי הצליח לשרוד

לכתבה המלאה »
דמיון מודרך לפני השינה
הבלוג

דמיון מודרך לפני השינה

דמיון מודרך הוא כלי עוצמתי אשר באמצעותי אפשר לחזק ביטחון עצמי, לשנות הרגלים, להשיג מטרות, להתחבר אל רגשות חיוביים ועוד. בנוסף על כך, תרגילי דמיון

לכתבה המלאה »
ערך עצמי נמוך
הבלוג

ערך עצמי נמוך

ערך עצמי נמוך עלול להתפתח ממגוון רחב של סיבות שונות ומשונות, אך תהיה אשר תהיה הסיבה אשר בגללה האדם פיתח ערך עצמי נמוך, ברוב המוחלט

לכתבה המלאה »
גמילה עצמית מעישון
הבלוג

גמילה עצמית מעישון

לפני שנתחיל, ואספר לכם על שיטות גמילה עצמית מעישון, אני רוצה שקודם כל תנשמו נשימה עמוקה ותירגעו. אין לי שום כוונה להתחיל להפחיד אתכם עם

לכתבה המלאה »
טיפול בפוביה
הבלוג

טיפול בפוביה

כולנו מתמודדים עם פחדים כחלק משגרת חיי היום יום שלנו. עד כמה שייתכן שלרוב האנשים קשה לתפוס את זה, פחד נועד להגן עלינו. ואכן רוב

לכתבה המלאה »
טיפול בחרדה דנטלית
הבלוג

חרדה דנטלית

חרדה דנטלית, תופעה אשר קרויה בפי רוב האנשים "פחד מרופא שיניים", היא פוביה ספציפית אשר שייכת לקטגוריה הכללית של הפרעת חרדה. מדובר על מצב שבו

לכתבה המלאה »