פחד מנהיגה בכביש מהיר

פוביה מנהיגה בכביש מהר עלולה להתפתח ממגוון רחב של סיבות שונות ומשונות, ולפעמים יש מצבים בהם האדם אפילו לא יכול לשים את האצבע על הסיבה המדויקת שבגללה הוא פיתח פחד מנהיגה בכביש מהר.

פחד מנהיגה בכביש מהיר – כיצד הוא מתפתח?

יחד עם זאת, ישנן מספר סיבות עיקריות לך שאנשים עלולים לפתח פחד מנהיגה בכביש מהיר, וכעת אסקור אותן בפניכם.

פחד מנהיגה בכביש מהיר בעקבות תאונה

פוביות נפוצות רבות מתפתחות לאחר שהאדם חווה טראומה עוצמתית אשר הותירה בו את חותמה.

בין אם חוויתם תאונת דרכים שבמסגרתה נהגתם ברכב, ישבתם ליד הנהג או בכלל צפיתם בה מהצד, תאונת דרכים היא ללא ספק טראומה עוצמתית שעלולה להותיר בתודעה שלכם זיכרון שלילי שיגרום לכם לשמר תגובת פחד בהנחה לא מודעת שאותו פחד יעזור לכם להתגונן מפני סכנה דומה בעתיד.

טיפול בפחד מנהיגה בכביש מהיר בעזרת מטפל נלפ יאפשר לכם לנטרל את כל אותם רגשות שליליים עוצמתיים הנלווים לאותו זיכרון טראומטי, תוך כדי שימור הלמידות החשובות מאותו אירוע, על מנת שתוכלו לעשות את מה שאתם צריכים כדי לשמור עליכם ועל הסביבה שלכם.

פחד מנהיגה בכביש מהיר על בסיס חרדות או פוביות אחרות

אנשים עם פוביות או חרדות מסוגים שונים נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח פתח מנהיגה בכביש מהיר לעומת אנשים שאינם מתמודדים עם שום פוביות או חרות.

יש קשת רחבה ומגוונת של פוביות נפוצות אשר עלולות להיקשר לאותו פחד מנהיגה, ובנוסף על כך, חלק מאותן פוביות עלולות גם להתפתח בעקבות פוביה מנהיגה.

לדוגמא, אם לא מטפלים בו (בעזרת מטפל נלפ, לדוגמא), פחד מנהיגה בכביש מהיר עלול להוביל להתפתחות של פוביות נפוצות אחרות כגון קלסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים), פחד גבהים (אם אדם אמור לחצות גשר בנהיגה), פחד מהתקף חרדה וכיוצא באלה.

פחד מנהיגה בכביש מהיר על בסיס למידה עקיפה

הסיבות שמניתי עד כה קשורות לאדם עצמו אשר מתמודד עם פחד מנהיגה בכביש מהיר, יחד עם זאת כדאי לזכור כי פחד נהיגה עלול להיווצר גם במקרים בהם האדם עצמו לא היה מעורב באירוע טראומטי.

לדוגמא, פחד מנהיגה בכביש מהיר עלול להתפתח בעקבות צפייה בתגובת פחד עוצמתית של דמות סמכותית (כמו אחד ההורים), וכן גם מצפייה באיזשהו אירוע מעורר אימה או טראומה אשר קשור אל נהיגה, כמו למשל צפייה בכתבה בחדשות על תאונת דרכים מזעזעת או אפילו סצנה בסרט הכוללת הצגה גרפית במיוחד של תאונת דרכים.

במקרים מסוג זה, מטפל נלפ יכול לעזור לכם לנטרל את אותם זיכרונות שליליים – בין אם הם מבוססים על המציאות ובין אם על הדמיון – על מנת שתוכלו להתחיל לפתח דפוסי חשיבה והתנהגות חיוביים יותר בהקשר של נהיגה בכביש מהיר.

מהם התסמינים של פחד מנהיגה בכביש מהיר?

פחד מנהיגה בכביש מהיר הוא פוביה ספציפית אשר שייכת לקטגוריה של הפרעות חרדה, ומהיותו כזה, פחד מנהיגה מאופיין גם הוא בקשת רחבה ומגוונת של תסמיני חרדה שניתן למצוא גם בקרב אנשים המתמודדים עם פוביות נפוצות אחרות.

כעת אתאר מספר תסמינים שחווים אנשים המתמודדים עם פחד מנהיגה בכביש מהיר.

מחשבות שליליות \ רגשות שליליים

אנשים עם חרדת נהיגה מתמודדים עם מחשבות שליליות אוטומטיות, אמונות מגבילות, עיוותי חשיבה וכן מגוון רחב של רגשות שליליים בהקשר של אותה חרדה.

פירוש הדבר שהם יכולים לחוות תסמיני חרדה אלה גם בזמן נהיגה, אם הם בכלל מצליחים לשבת מאחורי ההגה, אך גם רק מעצם המחשבה על נהיגה.

במקרים מסוג זה, חשוב מאוד לפנות לקבלת טיפול בפחד מנהיגה אצל מטפל נלפ עם ניסיון בתחום של טיפול בפוביות.

אסטרטגיות הימנעות

כל אדם אשר מתמודד עם פוביה מפתח, בשלב כזה או אחר בחייו, אסטרטגיות שונות ומשונות על מנת להפחית את הסיכויים שלו להתמודד עם סיטואציות נהיגה המעוררות אצלו חרדה.

כתוצאה מכך, אנשים עם פחד מנהיגה בכביש מהיר עלולים להימנע ממקומות מסוימים, סיטואציות מסוימות או פעילויות מסוימות הכרוכות בנהיגה בכביש מהיר – מה שעלול פגוע קשות באיכות החיים שלהם.

תסמיני חרדה גופניים של פחד מנהיגה בכביש מהיר

כמו עם פוביות נפוצות אחרות, גם במקרה של חרדת נהיגה בכביש מהיר ישנם תסמיני חרדה גופניים, אשר עלולים להתעורר בזמן שהאדם מתיישב מאחורי ההגה, ולפעמים רק מעצם המחשבה על נהיגה בכביש מהיר.

בין תסמיני חרדה גופניים אלה ניתן לציין: לחצים בחזה, זיעה מוגברת, קשיי נשימה, דופק מהיר, דפיקות לב מהירות, דריכות יתר וכדומה.

פחד מנהיגה בכביש מהיר – כיצד מטפל נלפ יוכל לעזור לכם?

אם אתם מתמודדים עם פחד מנהיגה בכביש מהיר, ואתם יודעים שיש לכם חרדת נהיגה, חשוב מאוד שתהיו ערים לכך שאם לא תפנו לקבלת טיפול בפוביה שלכם – ותמשיכו לנקוט באסטרטגיות הימנעות מהתמודדות איתה – רוב הסיכויים שאותה חרדת נהיגה תעצים ככל שהזמן יחלוף.

אז אם אתם שוקלים לפנות לקבלת טיפול בחרדת נהיגה אצל מטפל נלפ, כעת אני רוצה להציג בפניכם חלק מצומצם מתוך קשת רחבה ומגוונת של כלים ותהליכים שאני מעביר ומלמד את המטופלים שלי במסגרת טיפול בפחד מנהיגה.

טיפול בחשיפה

אמנם אני מגדיר את עצמי בתור מטפל נלפ, אך אני תמיד אוהב לאסוף כלים משיטות טיפול אחרות.

כלי זה של טיפול בחשיפה נלקח מתוך שיטת CBT (טיפול התנהגותי קוגנטיבי), אך חשוב לציין כי במסגרת טיפול NLP אני מיישם אותו בצורה אחרת.

בתור התחלה, אני עוזר לאדם לחוות מצב של רוגע, אליו הוא יוכל לחזור בזמנו החופשי, ואחר כך מנחה אותו בעזרת סדרה של תרגילי דמיון מודרך כך שהוא יוכל לתרגל חשיפה בנוחיות של הדמיון שלו.

תהליך זה גם נקרא "חזרה מנטאלית", והמטרה שלו היא לאפשר לאדם לחוות ביטחון עצמי בזמן שהוא מדמיין את עצמו נוהג בכביש מהיר (ועל ידי כך גם ליצור התניה חיובית).

לאחר שלב זה, אפשר לעבור לשלב הבא של טיפול בחשיפה – במציאות.

פחד מנהיגה בכביש מהיר

התמודדות עם רגשות שליליים

אם אתם מתמודדים עם פחד מנהיגה בכביש מהיר, אתם בוודאי חווים מבול של רגשות שליליים כגון לחץ, חרדה, אימה משתקת ואולי גם אפילו חוסר ביטחון, ערך עצמי נמוך וכיוצא באלה.

כאשר אתם חווים רגשות שליליים אלה בתגובה לאותו גורם מעורר חרדה (כביש מהיר, במקרה הזה), אתם למעשה מגבירים את ההתניה השלילית ומחזקים אותה (מה שנקרא עוגן, בשפה של מטפלי נלפ).

בעזרת מטפל NLP, אתם תלמדו כדי לנטרל רגשות שליליים אלה, וליצור התניות חדשות וחיוביות יותר בהקשר של נהיגה בכביש מהיר.

חזרה מנטאלית

בנוסף על טיפול בחשיפה בהקשר של פחד מנהיגה בכביש מהיר, חזרה מנטאלית משמשת גם ליצירת התניות חדשות וחיוביות יותר.

מפני שהמוח לא ממש מבדיל בין דמיון למציאות, תרגיל ויזואליזציה זה, שהוא בעצם תרגיל דמיון מודרך לביטחון עצמי גבוה בזמן נהיגה, תהיה לכם הזדמנות לתרגל דפוסי התנהגות חדשים בתוך הסביבה הבטוחה שמציע הדמיון שלכם, תוך כדי שאתם מחוברים אל רגשות חיוביים ומקשרים אותם אל חוויית הנהיגה הרצויה לכם.

פוסטים שיכולים לעניין אותך:

טיפול בחרדת מבחנים
הבלוג

טיפול בחרדת מבחנים

לא מעט אנשים חווים לחץ לפני מבחן חשוב, אבל רובם המכריע מצליח להתגבר על כל אותם רגשות שליליים או דפוסי חשיבה שליליים ולהקדיש את הזמן

לכתבה המלאה »
טיפול בפוביה מכלבים
הבלוג

טיפול בפוביה מכלבים

מה זה פוביה ואיך היא משפיעה על הגוף ועל הנפש שלנו? האבולוציה האנושית הובילה אותנו לפתח תגובת פחד עוצמתית, אשר בזכותה המין האנושי הצליח לשרוד

לכתבה המלאה »
דמיון מודרך לפני השינה
הבלוג

דמיון מודרך לפני השינה

דמיון מודרך הוא כלי עוצמתי אשר באמצעותי אפשר לחזק ביטחון עצמי, לשנות הרגלים, להשיג מטרות, להתחבר אל רגשות חיוביים ועוד. בנוסף על כך, תרגילי דמיון

לכתבה המלאה »
ערך עצמי נמוך
הבלוג

ערך עצמי נמוך

ערך עצמי נמוך עלול להתפתח ממגוון רחב של סיבות שונות ומשונות, אך תהיה אשר תהיה הסיבה אשר בגללה האדם פיתח ערך עצמי נמוך, ברוב המוחלט

לכתבה המלאה »
גמילה עצמית מעישון
הבלוג

גמילה עצמית מעישון

לפני שנתחיל, ואספר לכם על שיטות גמילה עצמית מעישון, אני רוצה שקודם כל תנשמו נשימה עמוקה ותירגעו. אין לי שום כוונה להתחיל להפחיד אתכם עם

לכתבה המלאה »
טיפול בפוביה
הבלוג

טיפול בפוביה

כולנו מתמודדים עם פחדים כחלק משגרת חיי היום יום שלנו. עד כמה שייתכן שלרוב האנשים קשה לתפוס את זה, פחד נועד להגן עלינו. ואכן רוב

לכתבה המלאה »
טיפול בחרדה דנטלית
הבלוג

חרדה דנטלית

חרדה דנטלית, תופעה אשר קרויה בפי רוב האנשים "פחד מרופא שיניים", היא פוביה ספציפית אשר שייכת לקטגוריה הכללית של הפרעת חרדה. מדובר על מצב שבו

לכתבה המלאה »