איך להתגבר על חוסר ביטחון עצמי?

השאלה איך להתגבר על חוסר ביטחון עצמי מעסיקה אנשים רבים.

האם אתם תמיד חולפות לכם בראש מחשבות שליליות על עצמכם? האם אתם תמיד חושבים שאתם לא ראויים למחמאות או דברי שבח? אם כן, ייתכן מאוד שיש לכם חוסר ביטחון עצמי.

חוסר ביטחון עצמי נובע מתוך תפיסה כללית שלילית שלכם את עצמכם, מה שלפעמים נקרא גם ערך עצמי נמוך או דימוי עצמי שלילי.

במסגרת מאמר זה אחלוק אתכם מספר טיפים פשוטים וקלים ליישום, אשר יעזרו לכם להתחיל לפתח ביטחון עצמי גבוה יותר, על מנת שתוכלו לבטא יותר ממי שאתם באמת.

מה זה חוסר ביטחון עצמי?

לפני שניגש לעסוק בשאלה איך להתגבר על חוסר ביטחון עצמי, חשוב שנספק הגדרה כללית שתעזור לנו להבין מהו בעצם חוסר ביטחון עצמי.

אז כאמור, חוסר ביטחון עצמי – או ערך עצמי נמוך – הוא תופעה נפשית שחווה אדם אשר רואה את עצמו כאדם לא ראוי, חסר ערך, חסר כישרון, לא מקובל או בלתי אהוב.

אנשים מנסים למצוא דרכים שונות ושיטות שונות שילמדו אותם איך להתגבר על חוסר ביטחון עצמי, מפני שמי שמתמודד עם ביטחון עצמי נמוך מסתובב בעולם עם מבקר פנימי שדואג כל הזמן להשמיע ביקורת עצמית (בדרך כלל בקול לא נעים) על כל דבר ודבר, וכמות כזאת של מחשבות שליליות אוטומטיות בסופו של דבר משפיעה על דפוסי התנהגות ועל בחירות בחיים – מה שמוביל למעין מעגל אכזרי של שליליות.

ביטחון עצמי נמוך משפיע במידה ניכרת על הבריאות הנפשית, ולא אחת אנשים עם חוסר ביטחון עצמי מתמודדים עם תופעות נוספות כגון סטרס כרוני, חרדות (בעיקר חרדה חברתית), פוביות ובמקרים קיצוניים אפילו דיכאון.

איך להתגבר על חוסר ביטחון עצמי?

אז איך להתגבר על חוסר ביטחון עצמי?

אם גם אתם מתמודדים עם חוסר ביטחון עצמי, ייתכן שכבר זמן מה אתם תוהים האם בכלל אפשר לפתח ביטחון עצמי, או שמא זה הגורל שנגזר עליכם ובלתי ניתן לשנות אותו.

בתור מטפל נלפ עם ניסיון בתחום של טיפול בחרדות, אני יודע בוודאות שבאמצעות שיטת נלפ ודמיון מודרך אפשר לשפר את הביטחון העצמי. ובנוסף על הצלחה עם מטופלים בתחום של שיפור הביטחון העצמי, זכיתי לחוות את ההצלחה הזאת גם בעצמי.

מפני שבשורה התחתונה ביטחון עצמי הוא אוסף של התנהגויות שנרכשו.

ובין אם ביטחון עצמי נמוך נרכש בעקבות יחס שלילי מאחרים ובין אם הוא נרכש בעקבות התמקדות בשלילי, תמיד יש לכם הזדמנויות לרכוש התנהגויות חדשות, דפוסי חשיבה חיוביים יותר ואמונות מעצימות יותר.

מספר טיפים שיעזרו לכם ללמוד איך להתגבר על חוסר ביטחון עצמי

כעת אציג בפניכם מספר אסטרטגיות כלליות, פשוטות וקלות ליישום, אשר יעזרו לכם להתגבר על ביטחון עצמי נמוך ולהתחיל לפתח ביטחון עצמי גבוה יותר, על מנת שיהיה לכם נוח יותר לבטא את מי שאתם באמת – גם מול עצמכם וגם מול אנשים אחרים.

תלמדו לקבל את הפגמים שלכם

אין ספק כי חלק את חלק מהטיפים האלה יותר קל לומר מאשר ליישם, אך חשוב לזכור כי פיתוח ביטחון עצמי הוא תהליך, אשר דורש השקעת זמן ואנרגיה, וזה לא משהו שקורה בן לילה או לאחר קריאת מספר טיפים, טובים ככל שיהיו.

אז עד כמה שזה אולי נשמע לכם מוזר, אם אתם רוצים לפתח ביטחון עצמי, הצעד הראשון בתהליך הוא ללמוד לקבל את הפגמים שלכם. המציאות היא שתמיד יש בנו התנהגויות שאיננו אוהבים, בדיוק כפי שתמיד יחלפו לנו בראש מחשבות שליליות שלא בהכרח תואמות את המציאות.

כאשר לומדים לקבל את החלקים האלה בנו, ולומדים להבין את הכוונה החיובית שמאחוריהם, הרבה יותר קל לתת לחלקים האלה מענה טוב יותר, וכך נסללת לנו דרך לאימוץ דפוסי התנהגות חדשים, דפוסי חשיבה חיוביים יותר והזדמנויות להביא את עצמנו לידי ביטוי בדיוק כפי שאנחנו רוצים.

בתור מטפל נלפ, אני מלמד את הלקוחות שלי ללמוד להתבונן במחשבות באמצעות תרגול מיינדפולנס, מה שעוזר להם לקבל את הפגמים שלהם מבלי להילחם בהם, ככה שהרבה יותר קל להם ליצור את השינוי מתוך קבלה ולא מתוך מאבק.

תעזו לנסות משהו חדש

אחד מהמאפיינים הבולטים של אנשים עם חוסר ביטחון עצמי הוא ההרגשה שהם לא טובים כמו אנשים אחרים, והמחשבה שיש דברים שהם פשוט לא מסוגלים להצליח בהם.

אחת מהבעיות עם גישה זו, היא שמדובר על נבואה שמגשימה את עצמה.

דרך יעילה, אם כי לא בהכרח קלה ליישום, היא לנקוט פעולות למרות כל אותן מחשבות שליליות אוטומטיות, אמונות מגבילות או דיבור עצמי שלילי. ברגע שתנקטו פעולה ותעזו לנסות משהו חדש, למרות כל הדפוסים האוטומטיים שלכם שאומרים לכם אחרת, תהיו לכם הוכחה מוחשית לכך שהשד לא כזה נורא – מה שיעזור לכם להתחיל לפתח ביטחון עצמי באופן הדרגתי.

כאשר אני מציע לאנשים טיפול בביטחון עצמי נמוך בעזרת NLP ודמיון מודרך, פעמים רבות שאני מלמד איך להתגבר על חוסר ביטחון עצמי אני מספק ללקוחות שלי כלים שהם יכולים ליישם בעצמם, על מנת לחוות העצמה והזדמנות לאחוז במושכות השליטה על החיים שלהם.

ביצוע תרגילי דמיון מודרך לחיזוק הביטחון העצמי, לדוגמא, או למידת מיומנויות תרגול מדיטציה כמו מיינדפולנס, יעזרו לכם לפתח ביטחון עצמי פנימי, כמו גם להתחיל לייצר דפוסי חשיבה חיוביים יותר שבסופו של דבר יבואו לידי ביטוי במציאות החיצונית שלכם.

עם כל הרפתקה חדשה שאליה תעזו לצאת, עם כל מיומנות חדשה שתעזו ללמוד, אתם תחזקו את הביטחון העצמי שלכם. בסופו של דבר, עם מספיק תרגול, אתם תגיעו למסקנה הבלתי נמנעת שכאשר יש לכם אמונה עצמית, אין כמעט דבר שאינכם יכולים לעשות.

תלמדו להירגע

פעמים רבות אנשים רוצים ללמוד איך להתגבר על חוסר ביטחון עצמי מפני שאותה תחושה של ביטחון עצמי נמוך גורמת להם להתמודד עם אינספור מחשבות שליליות על בסיס יומי, מה שמעורר אצלם רמות גבוהות של לחץ – ובסופו של דבר סטרס כרוני.

כאשר אנחנו חווים סטרס, התפקודים הקוגניטיביים הגבוהים יותר שלנו, כמו היכולת לחשוב בהיגיון או לתכנן קדימה, נפגעים במידה ניכרת.

פירוש הדבר שאנחנו הרבה יותר פגיעים להשפעה של מחשבות שליליות אוטומטיות או דיבור עצמי שלילי, מה שגורם לנו להתמקד בחולשות שלנו יותר מאשר בחוזקות שלנו.

אתם בוודאי כבר יכולים להבין איך זה יוצר מעגל שלילי שרק מעצים אצל אנשים עם חוסר ביטחון סטרס, חרדה ודפוסי חשיבה שלילית.

במסגרת טיפול בביטחון עצמי נמוך אצל מטפל נלפ, אתם תלמדו מגוון רחב של שיטות לאתגור מחשבות שליליות אוטומטיות, על מנת שלא פשוט תקבלו אותן בתור המציאות המוחלטת.

על ידי רכישת מיומנות תרגול מיינדפולנס, אתם תלמדו לפתח את היכולת להתבונן במחשבות מבלי להעצים אותן, מה שיקנה לכם יותר מרחב להיות לא שיפוטיים ובסופו של דבר לתת להן לחלוף מבלי להשפיע עליכם.

ביצוע דמיון מודרך לביטחון עצמי, או תרגילי נשימות להרגעה, יעזור לכם להפחית את רמות הסטרס היומיות שאתם חווים, ובדרך זו יהיה לכם הרבה יותר פנאי ומשאבים ללמוד איך להתגבר על חוסר ביטחון עצמי.

איך להתגבר על חוסר ביטחון עצמי – תלמדו לחיות בהווה

כאמור, אנשים שמגיעים אלי לקבלת טיפול בביטחון עצמי נמוך באמצעות שיטת נלפ ודמיון מודרך, ואשר רוצים ללמוד איך להתגבר על חוסר ביטחון עצמי, מספרים לי על כל אותן מחשבות שליליות אוטומטיות שפשוט מלוות אותם על בסיס יומי, כל יום כל היום, כמו קריין ביקורתי שמעיר על כל מה שהם עושים או רואים.

בנוסף, אנשים עם ביטחון עצמי נמוך נוטים לחשוב מחשבות שליליות על העבר (רומינציה) או על העתיד, מה שמעורר אצלם רמות גבוהות של חרדה.

במסגרת טיפול NLP, אני מלמד את הלקוחות שלי גם כדי להישאר ברגע, מבלי להפליג במחשבות לעבר או לעתיד.

בדרך זו ניתן לצמצם במידה ניכרת את כמות המחשבות השליליות שחולפות לאדם בראש, מה שכבר מתחיל לפנות לו מקום בתודעה למחשבות חיוביות יותר.

אתם יכולים להתחיל לפתח מיומנויות מיינדפולנס (קשיבות) כבר עכשיו – פשוט תעצרו ותמקדו את תשומת הלב שלכם בציוץ הציפורים, תרגישו את משב הרוח על העור שלכם, תריחו את האוויר הצח ותיהנו מהשמיים הכחולים. על ידי התמקדות בסביבה החיצונית, ברמה החושית, אתם נותנים לתודעה שלכם מעט מנוחה מכל אותן מחשבות שליליות אוטומטיות.

פוסטים שיכולים לעניין אותך:

חרדת טיסות

חרדת טיסות נשמעת כמו בעיה של "העולם הראשון", ויחד עם זאת, אי אפשר להכחיש שיש אנשים שחווים פחד מטיסות כל כך חזק, עד שזה ממש

לכתבה המלאה »

חרדת בריאות

מאז הקורונה, התופעה של חרדת בריאות רק הולכת וגוברת בקרב יותר ויותר אוכלוסיות. לכן במסגרת מאמר זה אספר לכם על הדרכים השונות שבאמצעותן מתפתחת חרדת

לכתבה המלאה »

פוביה מכלבים

פוביה מכלבים האם אתם מתמודדים עם פוביה מכלבים? אם אתם רואים כלב בקרבת מקום, האם אתם מיד קופאים ומרגישים ממש משותקים מרוב פחד? אולי אתם

לכתבה המלאה »

פחד מרופא שיניים

פחד מרופא שיניים פחד מרופא שיניים, מבין אינספור סוגים של חרדות ופחדים שמשבשים את איכות החיים של אנשים, הוא ככל הנראה אחד הפחדים שהכי מסכנים

לכתבה המלאה »

דפוסי חשיבה של חרדה חברתית

כאשר מדובר על טיפול התנהגותי קוגניטיבי, המונח קוגניטיבי מתייחס לפעילות מנטאלית או דפוסי חשיבה. במסגרת טיפול CBT בוחנים שני היבטים של תהליך החשיבה. ראשית, בוחנים

לכתבה המלאה »