איך מתגברים על חוסר ביטחון עצמי?

אנשים עם חוסר ביטחון עצמי רואים את עצמם בתור לא ראויים, לא אהובים וכבעלי ערך פחות יותר לעומת רוב האנשים.

אמונות מגבילות אלה יוצרות בתודעה של אנשים עם חוסר בטחון דימוי עצמי שלילי, מחשבות שליליות אוטומטיות ודיבור עצמי שלילי, ובסופו של דבר מפיקות רגשות שליליים אשר משפיעות על דפוסי ההתנהגות שלהם ועל הבחירות שהם מקבלים בחיים.

אותן אמונות מגבילות, אשר נובעות מתוך חוסר ביטחון עצמי, הן למעשה מעין אמונה שמגשימה את עצמה, מפני שהן מחוללות דפוסי התנהגות אשר יוצרים סיטואציות שנותנות "תוקף" לאותן אמונות ומהווה "הוכחה" לכך שהאדם באמת חסר ביטחון – וכך נוצר מעגל שלילי שקשה מאוד לצאת ממנו מבלי לגשת לקבלת טיפול בביטחון עצמי נמוך אצל מטפל נלפ.

במסגרת מאמר זה אחלוק אתכם מספר טיפים ורעיונות אשר יעזרו לכם ללמוד איך מתגברים על חוסר ביטחון עצמי, כולל דוגמאות מהכלים והתהליכים בהם אני משתמש בתור מטפל NLP שעובד עם אנשים אשר מתמודדים עם ביטחון עצמי נמוך.

אז איך מתגברים על חוסר ביטחון עצמי?

בתור מטפל נלפ ודמיון מודרך עם ניסיון בתחום של טיפול בחרדות ופוביות, יוצא לי להיפגש עם לא מעט לקוחות אשר מתמודדים עם חוסר בטחון עצמי ברמות שונות.

חלקם פונים לקבלת טיפול בביטחון עצמי נמוך מפני שהם מתמודדים גם עם חרדה חברתית, בעוד שאחרים רוצים ללמוד איך מתגברים על חוסר ביטחון עצמי בהקשרים אחרים כגון עבודה, זוגיות וכיוצא באלה. כעת אחלוק אתכם מספר טיפים לגבי שיפור ביטחון עצמי.

איך מתגברים על חוסר ביטחון עצמי?

תלמדו לחיות ברגע

לכל אחד ואחד מאיתנו יש נטייה לברוח מהרגע הנוכחי.

בין אם אנחנו שוקעים בעבר ומתעסקים באובססיביות במה שהיה יכול לקרות, במה שהיינו יכולים לומר ובאיך היינו יכולים להגיב, ובין אם אנחנו מפליגים בדמיונות שלנו ומפנטזים על כל הדברים הטובים (או הרעים) שיכולים לקרות לנו בעתיד הקרוב והרחוק, מסתבר שחלק ניכר מהזמן שלנו אנחנו לא נמצאים בהווה, ברגע הנוכחי.

כאשר מגיעים אלי לקוחות לקבלת טיפול בביטחון עצמי נמוך, והם שואלים אותי איך מתגברים על חוסר ביטחון עצמי, אחד מהדברים הראשונים שאני מלמד אותם זה לפתח את היכולת להיות בתוך הרגע.

באמצעות תרגילי מדיטציה כגון מיינדפולנס, אפשר לפתח את היכולת להיות בהווה. בדרך זו מפחיתים במידה ניכרת את כל המחשבות על העבר (רומינציה) ואת כל העיסוק בעתיד, אשר פעמים רבות עלול לגרום להתפתחות של חרדות ופחדים.

תלמדו לפתח מודעות

לא לחינם אומרים שהשלב הראשון בדרך לפתרון של כל בעיה הוא להיות מודעים לעצם קיומה.

לפעמים, כאשר אנשים מגיעים לקבלת טיפול NLP, הם עושים זאת מפני שהם יודעים שיש להם בעיה מסוימת שעליה הם רוצים להתגבר, אך פעמים רבות הם כלל אינם מודעים להשלכות מרחיקות הלכת של אותה בעיה – ויתר על כן, הם בדרך כלל לא מודעים לאופן שבו הם מייצרים את הבעיה ומשמרים אותה באמצעות דפוסי חשיבה, אמונות מגבילות ושימוש לא מכוון ביכולות הדמיון שלהם.

בין אם מדובר על טיפול בחרדות או על טיפול בבטחון עצמי נמוך, במסגרת טיפול נלפ אני תמיד מקפיד ללמד את הלקוחות שלי לפתח מודעות לתכנים שחולפים בתודעה שלהם על בסיס יומי.

על ידי פיתוח מודעות לדפוסי חשיבה ול"סרטים" שרצים להם בראש, הם יכולים להתחיל להיפרד מהם, וללמוד לא להזדהות איתם בצורה אוטומטית ולהגיב אליהם רגשית, מה שאומר שהם זוכים למרחב פעולה רחב יותר אשר מעניקים להם חופש לפעול בדרכים אחרות מכפי שהם פעלו בעבר.

תרגול מיינדפולנס מסייע מאוד לגישה זו של פיתוח מודעות, מפני שבעזרת מדיטציית מיינדפולנס התודעה מפתחת את היכולת להתבונן במחשבות מבלי להגיב בצורה שיפוטית.

תלמדו להתיידד עם הקולות הביקורתיים שלכם

לכל אחד מאיתנו יש קול פנימי בראש אשר מלווה אותנו בכל רגע נתון.

למרות שלפעמים אנחנו נאלצים להתמודד עם דיבור עצמי שלילי או ביקורתי יתר על המידה, חשוב לזכור כי אותו קול פנימי הוא חלק מאיתנו, מה שאומר שיש לו כוונה חיובית עבורנו.

לדוגמא, אם אדם רוצה ללמוד איך מתגברים על חוסר ביטחון עצמי, אך הוא נאלץ להתמודד עם דיבור עצמי שלילי שכל הזמן מטריד את מנוחתו, אחד מהדברים שאפשר לעשות במסגרת טיפול NLP הוא לקיים דו שיח עם אותו קול, על מנת להבין מתי ואיך הוא נוצר, וחשוב מכך, מה הוא מנסה להשיג עבור האדם באמצעות אותו דיבור עצמי שלילי המבוסס על ביקורת עצמית.

מדובר על דרך נוספת לא להילחם במחשבות שליליות, מפני שפעמים רבות גישה זו של מאבק רק יוצרת יותר נזק מאשר תועלת, ועלולה אפילו רק להעצים את אותו קול ביקורתי שלילי.

איך מתגברים על חוסר ביטחון עצמי באמצעות שיטת נלפ ודמיון מודרך?

כאשר אנשים מגיעים אלי לקבלת טיפול בביטחון עצמי נמוך באמצעות שיטת NLP, בנוסף על למידת מיינדפולנס ופיתוח מודעות לדפוסי החשיבה שלהם, אני מלמד אותם מספר רב של כלים שימושיים נוספים אשר יכולים לעזור להם לפתח ביטחון עצמי גבוה יותר.

בתור מטפל נלפ, אני פוגש אנשים רבים עם חוסר ביטחון עצמי ואפילו חרדות. פעמים רבות אני אומר לאנשים אלה שהם למעשה כבר מבצעים סוג של דמיון מודרך, מפני שהם מדמיינים על בסיס יום יומי כל מיני דברים מפחידים שיקרו להם או כל מיני סיטואציות שבהן הם יחוו חוסר ביטחון.

אז העניין הוא לא שהם לא משתמשים בדמיון שלהם, אלא שהם לא משתמשים בו בצורה מודעת ומכוונת. על מנת שהם יוכלו ללמוד לרתום את כוחו של התת מודע שלהם, אני מלמד אותם כיצד להשתמש בדמיון על מנת להשיג את התוצאות הרצויות להם.

למשל, באמצעות תרגילי דמיון מודרך לחיזוק הביטחון העצמי, הם לומדים כיצד לבצע מעין חזרה מנטאלית על מנת לתכנת את תת המודע שלהם להגיב בדרכים חדשות במסגרת סיטואציות שבעבר היו מעוררות אצלם תחושות של חוסר ביטחון עצמי או ערך עצמי נמוך.

בעזרת טכניקות של התנייה קלאסית (מה שנקרא "עוגנים" במסגרת שיטת NLP), אני מלמד אותם כיצד לקשר בין רגשות חיוביים של שמחה או ביטחון עצמי לבין מצבים שעד כה גרמו להם לחוות רגשות שליליים של פחד או חרדה.

כאשר מדובר על שיטת NLP, על השאלה איך מתגברים על חוסר ביטחון עצמי אפשר לענות באינספור דרכים, אשר כל אחת ואחת מהן מבוססת על רתימת כוחו של התת מודע על מנת להפיק תוצאות אחרות בחיים.

פוסטים שיכולים לעניין אותך:

איך להוריד לחץ
הבלוג

איך להוריד לחץ?

החיים המודרניים מביאים איתם קשת רחבה ומגוונת של גורמי סטרס שונים אשר משפיעים עלינו ולעתים עלולים לגרום לנו לפתח תגובת לחץ. כתוצאה מכך, אנשים רבים

לכתבה המלאה »
חרדת טיסה
הבלוג

חרדת טיסה

אנשים רבים יודעים שמבחינה הגיונית וסטטיסטית, קרוב לוודאי שאם הם יעלו על מטוס ויטוסו לארץ אחרת, סיכויים גבוהים מאוד שהם ינחתו בשלום. בנוסף על כך,

לכתבה המלאה »
חרדה מאנשים
הבלוג

חרדה מאנשים

בשנים האחרונות אנחנו עדים לגידול אדיר במספרים של אנשים אשר מתמודדים עם סוגים שונים של חרדות, פוביות, דיכאון וקשת רחבה ומגוונת של מצבים נפשיים מאתגרים.

לכתבה המלאה »
חרדות חברתיות
הבלוג

חרדות חברתיות

אנשים עם חרדה חברתית מתמודדים עם קשת רחבה ומגוונת של חרדות חברתיות אשר באות לידי ביטוי בסוגים שונים של התנהגויות, דפוסי חשיבה ואמונות. במקרים מסוימים

לכתבה המלאה »
איך להתגבר על פחד
הבלוג

איך להתגבר על פחד?

פחד הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. אך פעמים רבות אנשים חווים עוצמות גבוהות כל כך של פחד או חרדה, עד שהדבר גורם לפגיעה של

לכתבה המלאה »
טיפול בפחד מכלבים
הבלוג

טיפול בפחד מכלבים

פחד הוא חלק בלתי נפרד ממנעד הרגשות שבני אנוש חווים על בסיס קבוע למדי. אנשים חווים דרגות שונות של פחד או חרדה בתגובה אל טריגרים

לכתבה המלאה »
פוביה מכלבים טיפול
הבלוג

פוביה מכלבים טיפול

עבור רוב האנשים, כלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם – וגם אנשים שאינם מגדלים כלב בעצמם תמיד ישמחו לקפוץ על ההזדמנות ללטף כלב או

לכתבה המלאה »