דמיון מודרך להרגעה

בעולם המודרני שבו אנחנו חיים, אשר מאופיין באורח חיים בקצב קדחתני וגירויים בלתי פוסקים שמפגיזים אותנו מכל הכיוונים, סטרס כרוני הפך למגיפה של ממש.

אין ספק שכל אדם חווה לחץ מדי פעם בפעם, ולמעשה במצבים מסוימים לחץ בעוצמה מתונה עשוי אף לעזור לנו לתפקד בצורה יעילה יותר.

אבל כאשר מדובר על רמות גבוהות של לחץ נפשי, אשר נחוות בתדירות גבוהה וללא שום הפוגה, אז כבר יש סיכון לפתח סטרס כרוני – ולכך יש אינספור השלכות שליליות על הבריאות שלנו, הן הנפשית והן הגופנית.

בתור מטפל בחרדות שעובד עם אנשים באמצעות שיטת נלפ ודמיון מודרך, מצאתי כי דמיון מודרך להרגעה יכול לחולל נפלאות בחיים של הלקוחות שעמם אני עובד.

כאשר אנשים לומדים, וגם מקפידים ליישם, תרגילי דמיון מודרך להרגעה, הם חווים קשת רחבה ומגוונת של יתרונות בחייהם.

בנוסף על כך שמדובר על כלי עזר שתומך בתהליך של טיפול בחרדות ופוביות, תרגילי דמיון מודרך מצוינים כשלעצמם בתור כלים להפחתת חרדות, התמודדות עם לחצים והתחברות אל רגשות חיוביים ומיטיבים כגון רוגע, שלווה, ביטחון עצמי ומסוגלות עצמית.

במסגרת מאמר זה על דמיון מודרך להרגעה, אני אחלוק אתכם מספר טיפים שיעזרו לכם לתרגל דימיון מודרך בצורה יעילה ונעימה, ובנוסף גם אשתף אתכם במספר תרגילי דמיון מודרך שתוכלו להתחיל לבצע ממש עם סיום קריאת המאמר שלפניכם.

דמיון מודרך להרגעה

דמיון מודרך להרגעה – מספר טיפים שיעזרו לכם להתחיל לתרגל

 • תזכרו שמדובר במיומנות – לפני שאגש לתיאור של ביצוע הטכניקה עצמה, אני רוצה להדגיש משהו חשוב שיעזור לכם לפתח את הגישה הנכונה בכל הנוגע ליישום של תרגילי דמיון מודרך. אלא אם כן כבר יש לכם ניסיון בתחום של תרגול מדיטציה או שיצא לכם לבצע תרגילי נשימה להרגעה, קרוב לוודאי שהנושא הזה חדש לכם. לכן, כמו עם כל מיומנות חדשה שברצונכם ללמוד, חשוב שתזכרו שכדי להיות מסוגלים לבצע דמיון מודרך בהצלחה, אתם חייבים להקדיש זמן ואנרגיה לתרגול, ושייתכן מאוד שבתחילת הדרך תיתקלו במכשולים ובאתגרים, אבל זהו חלק בלתי נפרד מתהליך הלמידה שבסופו תוכלו לקצור את פירותיו.
 • תנוחה נוחה – בקרב לא מעט מטפלי נלפ ומנחי מדיטציה יש מעין מחלוקת בנוגע לתנוחה שכדאי לאמץ לפני שניגשים לתרגל מדיטציה או דימיון מודרך. כאשר אני עוזר ללקוחות לטפל בחרדות ופחדים ומלמד אותם טכניקות מדיטציה או נשימה, אני מקפיד להדגיש בפניהם שהתנוחה הכי טובה והכי יעילה היא זו שבה הכי נוח להם. לכן, בשורה התחתונה, זה ממש לא משנה האם אתם יושבים או שוכבים, הדבר הכי חשוב הוא שיהיה לכם נוח ונעים. כי אם לא יהיה לכם נוח בזמן שאתם מנסים להירגע, להתמקד בעולם הפנימי שלכם ולרתום את כוחו של התת מודע שלכם, קרוב לוודאי שלא תוכלו לעשות את זה בהצלחה יתרה.
 • נשימה מהבטן – בהתאם לטיפ הקודם, אני רוצה לציין שאם לא נוח לכם לנשום מהבטן, זה בסדר גמור לנשום כמו שאתם רגילים וכמו שנוח לכם. יחד עם זאת, אם אין לכם שום בעיה שמפריעה לכם לנשום מהבטן, מומלץ בחום שתקפידו לנשום נשימות עמוקות מהבטן, לתוך הסרעפת. במסגרת נשימות עמוקות מסוג זה, אתם יכולים גם להתחיל להוסיף אלמנטים של דמיון מודרך לרוגע, ולדמיין שעם כל נשימה שאתם נושמים אתם מכניסים רוגע ושלווה, ועם כל נשיפה אתם משחררים לחצים ומתחים.
 • תפעילו את כל החושים שלכם – על מנת שתוכלו לנצל את מלוא הפוטנציאל אשר טמון ביכולת להשתמש בדמיון ולרתום את כוחו של התת מודע שלכם, חשוב שתצליחו לשכנע את המוח שלכם בממשות של מה שאתם מדמיינים. אחת מהדרכים היעילות ביותר לעשות זאת, היא להשתמש בכל החושים שלכם בזמן שאתם מתרגלים דמיון מודרך להרגעה. לדוגמא, אם אתם מדמיינים את עצמכם בחוף הים, תסתכלו על הים הכחול והגלים שנשברים אל החוף, תשמעו את קולות הציפורים, תריחו את האוויר של הים, תרגישו את קרני השמש על עורכם, תטעמו את המלח באוויר.

דמיון מודרך להרגעה – מקום בטוח

כשאני מטפל בחרדות באמצעות שיטת NLP ודמיון מודרך, אני תמיד מלמד את הלקוחות שלי את התהליך הבא, מפני שבמקרה הצורך הוא עוזר להם להתחבר למקום בתוכם שבו הם יכולים להתחבר אל רגשות חיוביים ומעצימים כגון רוגע, ביטחון עצמי, אמונה עצמית וכיוצא באלה.

 1. תמצאו לעצמכם תנוחה שבה יהיה לכם נוכל לתרגל דמיון מודרך לרגיעה, בין אם בשכיבה ובין אם בישיבה
 2. תאפשרו לעיניים שלכם להיעצם בנינוחות, תנשמו מספר נשימות עמוקות (או תרגילי נשימה להרגעה אחרים שאתם אוהבים) ותאפשרו לתחושות נעימות של רוגע ושלווה להיכנס יחד עם האוויר שאתם מכניסים, ולתחושות לא נעימות של לחץ לצאת עם האוויר שאתם מוציאים. תחזרו על כך עד שתרגישו רגועים.
 3. תדמיינו את עצמכם במקום רגוע שאתם אוהבים, בין אם מדובר על מקום שבו ביקרתם במסגרת חופשה בלתי נשכחת, מקום שבו אתם מבקרים בדרך קבע כדי להירגע או מקום בדמיון. זה יכול להיות מקום בטבע, או בכל סביבה אחרת, יכולים להיות שם אנשים או שאתם יכולים להיות שם לבד, אתם קובעים את מה שמתאים לכם.
 4. תדמיינו את הסצנה בפרטי פרטים, תוך כדי שאתם משתמשים בכל החושים שלכם ומקיימים אינטראקציה במסגרת המקום שבחרתם.
 5. תמשיכו לחקור את הסצנה וליהנות מתחושות של רוגע ושלווה עד שאתם מחליטים שמספיק לכם.

דמיון מודרך להרגעה – אור לבן מרפא

בתור מטפל נלפ שעובד הרבה עם חרדות ופחדים, שמתי לב שכל אדם מתחבר למטאפורה שונה, ואין ספק כי כאשר מדובר על דמיון מודרך להרגעה, חשוב שכל אדם יוכל להתחבר למטאפורה שמדברת אליו.

אור לבן נחשב כמטאפורה אוניברסלית למדי, ולא צריך להיות רוחני או חלק מתנועת הניו אייג' כדי להתחבר אליה.

 1. תבחרו תנוחה שתאפשר לכם נוכל לתרגל דמיון מודרך לרגיעה בניחוחות וברוגע, זה יכול להיות בישיבה וזה יכול להיות בשכיבה, כרצונכם
 2. תניחו לעיניים שלכם להיסגר באיטיות, ואז תתחילו לנשום נשימות עמוקות (או לבצע תרגילי נשימה להרגעה מסוג אחר) ותנו לתחושות של רוגע להיכנס יחד עם האוויר שאתם מכניסים, ולתחושות לא נעימות של לחץ לצאת עם האוויר שאתם נושפים. תחזרו על כך עד שתרגישו רגועים.
 3. תדמיינו אור לבן שנכנס לגוף שלכם דרך המצח או קודקוד הראש שלכם. האור הלבן הזה מייצג רגשות חיוביים, מחשבות חיוביות, כל הדברים הטובים שאתם רוצים להכניס לחיים שלכם.
 4. בזמן שאתם ממשיכים לדמיין את אותו אור לבן נכנס לגוף שלכם, תשימו לב איך הוא מתפשט ברחבי הגוף וממלא אתכם בתחושות נעימות של רוגע, שלווה, ביטחון עצמי וכל שאר הדברים הטובים שאתם רוצים.
 5. תמשיכו לדמיין את עצמכם מכניסים עוד מהאור הלבן הזה, ותחזרו על התהליך למשך מספר דקות עד שתרגישו שאתם מוכנים לפקוח את העיניים שלכם.

פוסטים שיכולים לעניין אותך:

איך להוריד לחץ
הבלוג

איך להוריד לחץ?

החיים המודרניים מביאים איתם קשת רחבה ומגוונת של גורמי סטרס שונים אשר משפיעים עלינו ולעתים עלולים לגרום לנו לפתח תגובת לחץ. כתוצאה מכך, אנשים רבים

לכתבה המלאה »
חרדת טיסה
הבלוג

חרדת טיסה

אנשים רבים יודעים שמבחינה הגיונית וסטטיסטית, קרוב לוודאי שאם הם יעלו על מטוס ויטוסו לארץ אחרת, סיכויים גבוהים מאוד שהם ינחתו בשלום. בנוסף על כך,

לכתבה המלאה »
חרדה מאנשים
הבלוג

חרדה מאנשים

בשנים האחרונות אנחנו עדים לגידול אדיר במספרים של אנשים אשר מתמודדים עם סוגים שונים של חרדות, פוביות, דיכאון וקשת רחבה ומגוונת של מצבים נפשיים מאתגרים.

לכתבה המלאה »
חרדות חברתיות
הבלוג

חרדות חברתיות

אנשים עם חרדה חברתית מתמודדים עם קשת רחבה ומגוונת של חרדות חברתיות אשר באות לידי ביטוי בסוגים שונים של התנהגויות, דפוסי חשיבה ואמונות. במקרים מסוימים

לכתבה המלאה »
איך להתגבר על פחד
הבלוג

איך להתגבר על פחד?

פחד הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. אך פעמים רבות אנשים חווים עוצמות גבוהות כל כך של פחד או חרדה, עד שהדבר גורם לפגיעה של

לכתבה המלאה »
טיפול בפחד מכלבים
הבלוג

טיפול בפחד מכלבים

פחד הוא חלק בלתי נפרד ממנעד הרגשות שבני אנוש חווים על בסיס קבוע למדי. אנשים חווים דרגות שונות של פחד או חרדה בתגובה אל טריגרים

לכתבה המלאה »
פוביה מכלבים טיפול
הבלוג

פוביה מכלבים טיפול

עבור רוב האנשים, כלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם – וגם אנשים שאינם מגדלים כלב בעצמם תמיד ישמחו לקפוץ על ההזדמנות ללטף כלב או

לכתבה המלאה »