טיפול בפחד מנהיגה

החוויה של פוביה מנהיגה מביעה עמה רגשות שליליים עוצמתיים של פחד או חרדה בזמן שהאדם מתיישב מאחורי ההגה בתור הנהגה, ואפילו כאשר עליו להיכנס למכונית בתור נוסע ולהניח לאדם אחר להסיע אותו.

ישנם סוגים שונים של פחד מנהיגה, ביניהם אפשר למנות פחד מנהיגה בכבישים מהירים, פחד מנהיגה על גשרים, פחד מנהיגה לבד, פחד מנהיגה בלילה וכיוצא באלה.

כאשר אתם מבינים שאתם חווים פוביה מנהיגה ברמה שמפריעה לכם בחיי היום יום, ואולי אף מונעת מכם לחוות חוויות מסוימות או להשיג את המטרות שלכם בחיים, אתם יודעים שהגיע הזמן לפנות לקבלת טיפול בפחד מנהיגה.

שיטת NLP היא שיטה ממוקדת ויעילה בכל הנוגע לנושא של טיפול בפוביות, ובמאמר זה אספר לכם על תסמינים של פחד מנהיגה, על סוגים שונים של חרדה בהקשר של פוביה מנהיגה, על הסיבות להתפתחות של פוביה זו וכמובן גם כיצד ניתן לטפל בפוביה מנהיגה בעזרת מטפל NLP עם התמחות בתחום של חרדות ופחדים.

תסמינים של פחד מנהיגה

פחד מנהיגה מוגדר בתור פוביה ספציפית, השייכת לקטגוריה של הפרעת חרדה. וכמו במקרה של פוביות נפוצות אחרות, גם פוביה מנהיגה כוללת קשת רחבה ומגוונת של תסמינים אשר יכולים לבוא לידי ביטוי בצורות שונות מאדם לאדם.

יחד עם זאת, ישנם גם תסמינים המשותפים לחלק הארי של אנשים המתמודדים עם פוביה מנהיגה, וכעת אפרט אותם:

הימנעות מנהיגה מחוץ לאזור הנוחות שלכם

בין אם מדובר על נסיעה מחוץ לעיר שלכם, על נסיעה מעל מהירות מסוימת, על נסיעה בכבישים מסוימים בלבד או על הימנעות מנהיגה בכבישים מהירים (כמו במקרה של פחד מנהיגה בכבישים מהירים), אנשים שפוחדים לנהוג נמנעים מנהיגה בסיטואציות מסוימות מתוך רצון להקלה, אך למעשה בכך הם רק מחזקים את הפוביה שלהם. אפשר לשים קץ למעגל הזה באמצעות טיפול בפחד מנהיגה באמצעות שיטת נלפ ודמיון מודרך.

פחד מנהיגה המעורב עם פוביות נפוצות אחרות

פעמים רבות אנשים אשר מגיעים לקבלת טיפול בפחד מנהיגה מעידים על כך שהם חווים פחדים נוספים אשר משתרעים מעבר לפעולת הנהיגה כשלעצמה.

לדוגמא, יש אנשים שמתמודדים גם עם פחד משליטה, פחד מהתעלפות, פחד מלהיתקע בפקק או בדרכים ללא יכולת מילוט, פחד מתאונות דרכים, פחד מנהיגה על גשרים, פחד גבהים וכיוצא באלה.

בעזרת מטפל NLP, תוכלו לעקור את כל אותם פחדים מהשורש, כך שתהיו חופשיים לנהוג ברוגע ובשלווה.

תסמיני חרדה

בזמן שאתם נוהגים, או אפילו רק חושבים על נהיגה (זהו כוחו של התת מודע), אתם לעתים קרובות חווים חרדה בעוצמה כזאת או אחרות, אשר עלולה לכלול גם תסמיני חרדה שונים כגון סחרחורת, פעימות לב מהירות, מיגרנה, קשיי נשימה, רעידות בגוף, זיעת יתר, בחילה ועוד.

דפוסי הימנעות המשפיעים על חייכם

פעמים רבות אנשים עם פחד מנהיגה משנים את כל אורח חיים במטרה לנהל את הפחד שלכם. בעוד שהכוונות שלהם טובות (להימנע מאותם רגשות שליליים של חרדה), הם למעשה מחזקים את התנהגות ההימנעות שלהם (שמעניקה להם הקלה בטווח הקצר), ולמעשה יוצרים מעין לולאה של חיזוק הפחד.

לדוגמא, אנשים ממציאים תירוצים כדי להימנע מסיטואציות בהן הם ייאלצו לנהוג בעצמם, או שהם מוצאים דרכים שונות על מנת לגרום לאנשים להסיע אותם למקומות שאליהם הם פוחדים לנהוג בעצמם.

במקרים קיצוניים של פוביה מנהיגה, אנשים עלולים לסרב לעבודות חדשות או להימנע מקשרים חברתיים, מפני שעליהם לנהוג.

סוגים של הפרעות חרדה הקשורות אל פחד מנהיגה

אנשים פונים לקבלת טיפול בפחד מנהיגה בעזרת שיטת NLP ודמיון מודרך מסיבות שונות, אך ברוב המקרים אפשר לומר כי פוביה מנהיגה מתפתחת בהקשר של הפרעות חרדה נוספות (אשר היו קיימות לפני או נוצרו בזמן החוויה שגרמה להתעוררות של אותה פוביה מנהיגה).

פוסט טראומה בעקבות תאונת דרכים

הפרעת דחק פוסט טראומטית היא הפרעת חרדה המתעוררת בעקבות אירועים טראומטיים אשר במסגרתם האדם חווה חוסר אונים קיצוני ואי יכולת להגיב.

גם כאשר מדובר על טיפול בפחד מנהיגה, פעמים רבות אנשים מגיעים אל מטפל NLP על מנת לטפל בפחד מנהיגה שלהם בעקבות תאונת דרכים שהם עברו, או אפילו בעקבות זאת שהם היו עדים לתאונת דרכים.

לפעמים גם תאונת דרכים קטנה, ללא שום נזק אמיתי לרכוש או לגוף, יכולה לחולל תסמינים של פוסט טראומה כגון פלאשבקים, עוררות מוגברת, קיפאון במצבים המזכירים את חוויית הטראומה המקורית וכמובן גם הימנעות מסיטואציות הקשורות לאירוע הטראומטי – בין אם נהיגה בסיטואציות מסוימות, כמו במקרה של פחד מנהיגה בכבישים מהירים, ובין אם הימנעות מנהיגה באופן כללי.

בעזרת מטפל נלפ עם התמחות בתחום של טיפול בפוביות, תהיה לכם הזדמנות לעשות עיבוד מחדש של אותו זיכרון טראומטי, על מנת שתוכלו לנטרל את כל אותם רגשות שליליים של פחד או חרדה שנלוו אליו, ושתוכלו לזכור את האירוע בצורה ניטראלית ולהפיק ממנו את הלמידות החשובות.

טיפול בפחד מנהיגה

פוביות נפוצות אחרות

כאמור, פעמים רבות פחד מנהיגה מגיע בשילוב עם פוביות נפוצות אחרות.

לפעמים פחד מנהיגה נוצר בעקבות פוביות נפוצות אחרות, כמו במקרה של פחד גבהים אשר עלול להוביל להתפתחות של פחד מנהיגה על גשרים, או כאשר אדם מתמודד עם פחד מאבדן שליטה, אשר עלול לגרום לו לפתח פחד מנהיגה בכבישים מהירים או פחד מתאונות דרכים.

בפעמים אחרות, האדם עובר אירוע אשר מוביל להתפתחות של פחד מנהיגה, ואותו פחד הוא שמוביל בהמשך להתפתחות של פחדים נוספים, ככל שאותו מעגל של פחד ממשיך להשתמר ולהתחזק.

התקפי פאניקה

סוג נוסף של הפרעת חרדה אשר עלול להתקשר אל פחד מנהיגה, ולהוביל אנשים לפנות לקבלת טיפול בפחד מנהיגה, הוא התקף פאניקה.

אנשים אשר מתמודדים עם התקפי פאניקה או התקפי חרדה, כמו גם תסמיני חרדה אחרים, חווים תגובתיות יתר אשר בתורה עלולה לעורר התקף חרדה.

כך נוצר מעגל של חרדה אשר משמר את עצמו, ובסופו של דבר מוביל את האדם להימנע מיותר ויותר סיטואציות אשר ייתכן שהוא לא יוכל להימנע מהן (בתפיסה שלו או בפועל).

בהקשר של טיפול בפחד מנהיגה, התקפי פאניקה קשורים לפחד להיתקע בפקק או בכביש מהיר בלי יכולת להימלט, או פחד לחוות התקף חרדה בזמן נהיגה (או בפקק).

טיפול בפחד מנהיגה באמצעות שיטת נלפ ודמיון מודרך

אם חלק מהתופעות שתיארתי במסגרת מאמר זה על פוביה מנהיגה מתארות את החוויה האישית שלכם, ייתכן מאוד שהגיע הזמן שתפנו לקבלת טיפול בפחד מנהיגה אצל מטפל נלפ עם התמחות בתחום של טיפול בפוביות.

במסגרת טיפול בחרדות באמצעות שיטת NLP, תהיה לכם הזדמנות לעשות עיבוד מחדש לאירועים טראומטיים אשר הובילו להתפתחות של אותו פחד מנהיגה, כמו גם ללמוד לאתגר דפוסי חשיבה חרדתיים, לקבל קשת רחבה ומגוונת של כלים להתמודדות עם חרדה בזמן אמת, ללמוד תרגילי דמיון מודרך להרגעה וכלים נוספים אשר יעזרו לכם לרתום את כוחו של התת מודע שלכם על מנת שתוכלו להתגבר על אותה פוביה מנהיגה, ככה שתוכלו לנהוג ברוגע ובשלווה.

פוסטים שיכולים לעניין אותך:

איך להוריד לחץ
הבלוג

איך להוריד לחץ?

החיים המודרניים מביאים איתם קשת רחבה ומגוונת של גורמי סטרס שונים אשר משפיעים עלינו ולעתים עלולים לגרום לנו לפתח תגובת לחץ. כתוצאה מכך, אנשים רבים

לכתבה המלאה »
חרדת טיסה
הבלוג

חרדת טיסה

אנשים רבים יודעים שמבחינה הגיונית וסטטיסטית, קרוב לוודאי שאם הם יעלו על מטוס ויטוסו לארץ אחרת, סיכויים גבוהים מאוד שהם ינחתו בשלום. בנוסף על כך,

לכתבה המלאה »
חרדה מאנשים
הבלוג

חרדה מאנשים

בשנים האחרונות אנחנו עדים לגידול אדיר במספרים של אנשים אשר מתמודדים עם סוגים שונים של חרדות, פוביות, דיכאון וקשת רחבה ומגוונת של מצבים נפשיים מאתגרים.

לכתבה המלאה »
חרדות חברתיות
הבלוג

חרדות חברתיות

אנשים עם חרדה חברתית מתמודדים עם קשת רחבה ומגוונת של חרדות חברתיות אשר באות לידי ביטוי בסוגים שונים של התנהגויות, דפוסי חשיבה ואמונות. במקרים מסוימים

לכתבה המלאה »
איך להתגבר על פחד
הבלוג

איך להתגבר על פחד?

פחד הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. אך פעמים רבות אנשים חווים עוצמות גבוהות כל כך של פחד או חרדה, עד שהדבר גורם לפגיעה של

לכתבה המלאה »
טיפול בפחד מכלבים
הבלוג

טיפול בפחד מכלבים

פחד הוא חלק בלתי נפרד ממנעד הרגשות שבני אנוש חווים על בסיס קבוע למדי. אנשים חווים דרגות שונות של פחד או חרדה בתגובה אל טריגרים

לכתבה המלאה »
פוביה מכלבים טיפול
הבלוג

פוביה מכלבים טיפול

עבור רוב האנשים, כלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם – וגם אנשים שאינם מגדלים כלב בעצמם תמיד ישמחו לקפוץ על ההזדמנות ללטף כלב או

לכתבה המלאה »