פוביה מכלבים טיפול

עבור רוב האנשים, כלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם – וגם אנשים שאינם מגדלים כלב בעצמם תמיד ישמחו לקפוץ על ההזדמנות ללטף כלב או לשחק איתו.

אבל יש אנשים שפיתחו פחד מכלבים בעקבות חוויה טראומטית, ומאז הם לא מצליחים להשתחרר מאותה פוביה שממש פוגעת באיכות החיים שלהם.

כאשר מדובר על הנושא פוביה מכלבים טיפול חייב לכלול היבטים מסוימים על מנת שהוא יוכל להיות יעיל עבור האדם שמתמודד עם פחד מכלבים.

לדוגמא, מטפלי נלפ דוגלים בגישה אשר לפיה יש לבצע טיפול בפוביה מכלבים על ידי ניטרול התניות שליליות של אירועי עבר טראומטיים בהקשר של מפגש עם כלבים, כפי שאתאר בהמשך מאמר זה.

אם גם אתם מתמודדים עם פוביה מכלבים טיפול חייב להיות פתרון שעליכם לשקול, במיוחד אם אתם כבר חווים פחד מכלבים במשך תקופה ארוכה ולא מצליחים למצוא שום פתרון בעצמכם.

פוביה מכלבים טיפול בעזרת שיטת NLP – איך זה עובד?

אם אתם מתמודדים עם פוביה מכלבים טיפול הוא בוודאי נושא שקלתם לא מעט.

אך כאשר מדובר על טיפול בחרדות, יש לא מעט גישות שונות שמציעות דרכי טיפול בפחד המשתנות מאוד מגישה לגישה.

לדוגמא, אם מדובר על טיפול CBT בפחדים, הגישה היא הרבה יותר קוגניטיבית מאשר שיטת NLP, אשר כוללת התייחסות מעמיקה יותר לתכנים הלא מודעים של האדם בהקשר של אותה פוביה מכלבים.

כעת אתאר בפניכם בקצרה כיצד כאשר אדם מתמודד עם פוביה מכלבים טיפול באמצעות שיטת נלפ ודמיון מודרך יכול להביא לו תועלת רבה ולעזור לו להתגבר על אותו פחד משתק ולהשאיר אותו הרבה מאחוריו.

פוביה מכלבים טיפול באמצעות שינוי דפוסי חשיבה

כמו עם פוביות נפוצות אחרות, גם במקרה של פוביה מכלבים אנשים אשר מתמודדים עם פוביה זה חווים קשת רחבה ומגוונת של תסמיני חרדה – תסמיני חרדה גופניים, התנהגותיים ומנטאליים.

מפני שאותו פחד מכלבים משפיע על האדם שחווה אותו על בסיס יום יומי – בצורה אובססיבית כמעט – פעמים רבות אותו אדם נאלץ להתמודד גם עם מחשבות שליליות אוטומטיות סביב הנושא של מפגש עם כלבים.

לכן, בתור מטפל נלפ אשר מיישם גם כלים של שיטות טיפול בחרדה נוספות, כגון שיטת CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדות), אני מקפיד להתייחס גם לפן הזה בחוויה של האדם, מפני שבאמצעות שינוי דפוסי חשיבה שליליים סביב הנושא של מפגש עם כלבים, האדם מקבל הזדמנות לפתח נקודת מבט חדשה, ניטראלית ולפעמים אפילו חיובית כלפי כלבים – מה שבסופו של דבר יעזור לו לתפוס אותם בצורה פחות שלילית, וכתוצאה מכך יתאפשר לו לבצע טיפול בחשיפה בצורה הרבה יותר יעילה.

פוביה מכלבים טיפול ניטרול על בסיס התניות שליליות

פוביות נפוצות רבות מתפתחות על בסיס התניה שלילית – איזשהו אירוע או חוויה אשר קרו בעבר הקרוב או הרחוק שקשור לכלבים ואשר נתפס בעיני האדם כשלילי, ולפעמים אפילו טראומה של ממש.

כאשר מדובר על הנושא של פוביה מכלבים טיפול יעיל בעיני מטפלי נלפ צריך לכלול התייחסות לשורש הבעיה – לסיבה המקורית אשר בגללה אותה פוביה מכלבים התפתחה מלכתחילה.

שיטת NLP כוללת מגוון רחב של תהליכים אשר מאפשרים לאדם לעבוד על זיכרונות של אירועים שליליים אשר תרמו להתפתחות של פוביה מכלבים – ולמעשה לשחרר את אותם רגשות שליליים שנלווים לזיכרונות שליליים אלה, ועל ידי כך לאפשר לאדם לשמור את הלמידות מאותו אירוע טראומטי, תוך כדי שהוא כבר לא צריך להגיב בצורה אוטומטית כמו בעבר.

פוביה מכלבים טיפול על בסיס יצירת התניות חיוביות

כאמור, כאשר מדובר על פוביה מכלבים טיפול יעיל אכן צריך לכלול תהליך של התייחסות לסיבה המקורית אשר בגללה אותה פוביה מכלבים התפתחה, ובנוסף על כך, מטפלי נלפ עם ניסיון בתחום של טיפול בפוביות יודעים שלא תמיד זה מספיק – שתהליך שינוי יעיל באמת כולל לא רק ניטרול התניות שליליות, אלא גם יצירת התניות חיוביות.

באמצעות תרגילי דמיון מודרך כגון חזרה מנטאלית בשילוב עם נשימות עמוקות, האדם יכול לחוות תחושה עמוקה של שלווה, כמו גם רגשות חיוביים נוספים כגון ביטחון עצמי גבוה, אמונה עצמית וכיוצא באלה, ובמסגרת טיפול NLP לקשר בין רגשות חיוביים אלה למפגש עתידי עם כלב, ועל ידי כך לנטרל אף יותר רגשות שליליים שנקשרו אצל האדם לכלבים – כגון חרדה, פחד עוצמתי וכדומה.

במסגרת טיפול נלפ, יצירת התניות חיוביות היא חלק בלתי נפרד מהשלב של טיפול בפוביה מכלבים שנקרא טיפול בחשיפה.

פוביה מכלבים טיפול באמצעות טיפול בחשיפה

כאשר מדובר על פוביה מכלבים טיפול יעיל חייב לכלול גם טיפול בחשיפה.

הסיבה לכך היא שכמו במקרה של פוביות נפוצות אחרות, על מנת לטפל בפוביה ביעילות, אין ברירה אלא להתמודד עם אותו גורם מעורר פוביה – פשוט אין דרך אחרת.

שיטת NLP ודמיון מודרך מציעה שפע של כלים שיכולים להפוך תהליך של טיפול בחשיפה להרבה יותר יעיל, ולכן בתור מטפל נלפ עם התמחות בתחום של טיפול בפוביות, כאשר אני מבצע טיפול בחשיפה אני קודם כל מבצע חשיפה בדמיון (באמצעות תרגילי דמיון מודרך בשילוב עם תרגילי נשימה לרגיעה).

הסיבה לכך היא שמדובר על גישה הדרגתית יותר בהקשר של טיפול בחשיפה, ומפני שבאמצעות חזרה מנטאלית האדם יכול להתכונן בצורה הרבה יותר יעילה – במיוחד בשילוב עם התניות חיוביות של רגשות חיוביים כגון רוגע, ביטחון עצמי וכדומה – למפגשים עתידיים עם כלבים ולהגביר את הסיכויים שהוא יחווה במסגרת אותם מפגשים רגשות חיוביים יותר בניגוד לעבר.

פוסטים שיכולים לעניין אותך:

איך להפחית סטרס
הבלוג

איך להפחית סטרס

אם יצא לכם לחיות לפחות עשר שנים בעולם המודרני, אתם ללא כל צל של ספק מודעים לכך כי העולם שלנו הוא עולם מלחיץ למדי –

לכתבה המלאה »
סימפטומים של סטרס
הבלוג

סימפטומים של סטרס

בשנים האחרונות נדמה כי סטרס כרוני הוא המצב הטבעי של מרבית בני האדם בעולם המודרני. אך בעוד שאנשים רבים למדו להתנהל עם סטרס ולנסות להתמודד

לכתבה המלאה »
סוגי מדיטציה
הבלוג

סוגי מדיטציה

גם אם אתם לא מכירים את עולם הטיפול וההתפתחות האישית לעומק, קרוב לוודאי שיצא לכם לשמוע על מדיטציה. למעשה, בשנים האחרונות מצטברים יותר ויותר מחקרים

לכתבה המלאה »
פחד מטיסות
הבלוג

פחד מטיסות

אינספור אנשים טסים בשמי העולם מדי יום ביומו, מדי רגע ורגע, ולמרות זאת יש לא מעט אנשים אשר מתמודדים פחד מטיסות. בעוד שהחוויה הכללית של

לכתבה המלאה »
איך להוריד לחץ
הבלוג

איך להוריד לחץ?

החיים המודרניים מביאים איתם קשת רחבה ומגוונת של גורמי סטרס שונים אשר משפיעים עלינו ולעתים עלולים לגרום לנו לפתח תגובת לחץ. כתוצאה מכך, אנשים רבים

לכתבה המלאה »
חרדת טיסה
הבלוג

חרדת טיסה

אנשים רבים יודעים שמבחינה הגיונית וסטטיסטית, קרוב לוודאי שאם הם יעלו על מטוס ויטוסו לארץ אחרת, סיכויים גבוהים מאוד שהם ינחתו בשלום. בנוסף על כך,

לכתבה המלאה »
חרדה מאנשים
הבלוג

חרדה מאנשים

בשנים האחרונות אנחנו עדים לגידול אדיר במספרים של אנשים אשר מתמודדים עם סוגים שונים של חרדות, פוביות, דיכאון וקשת רחבה ומגוונת של מצבים נפשיים מאתגרים.

לכתבה המלאה »