טיפול בפחד מכלבים

פחד הוא חלק בלתי נפרד ממנעד הרגשות שבני אנוש חווים על בסיס קבוע למדי.

אנשים חווים דרגות שונות של פחד או חרדה בתגובה אל טריגרים מסוימים, וברוב המקרים לא מדובר בעוצמה שפוגעת באיכות החיים שלהם.

אך כאשר מדובר על פחד עוצמתי, כמו במקרה של פוביה מכלבים, על האדם להתמודד עם מגוון רחב של תופעות לוואי – כגון מחשבות שליליות אוטומטיות, חרדה, סטרס כרוני וכיוצא באלה – אותה פוביה עלולה לגרום לפגיעה משמעותית באיכות החיים של האדם.

במסגרת מאמר זה אספר לכם על טיפול בפחד מכלבים באמצעות שיטת נלפ ודמיון מודרך.

טיפול בפחד מכלבים באמצעות נלפ ודמיון מודרך – איך זה עובד?

מטפל באמצעות שיטת נלפ ודמיון מודרך ניגש לתהליך של טיפול בפוביות מהכיוון של עבודה עם התת מודע – בין אם באמצעות עיבוד מחדש של זיכרונות שליליים (במקרה של טראומה בהקשר של כלבים), ובין אם באמצעות שימוש במגוון רחב של תרגילי דמיון מודרך על מנת ליצור התניות חיוביות יותר בהקשר של כלבים.

כעת אתאר בפניכם בקצרה כיצד מתבצע טיפול בפחד מכלבים באמצעות שיטת NLP.

טיפול בפחד מכלבים באמצעות ניטרול מחשבות שליליות אוטומטיות

פוביות נפוצות מורכבות ממספר היבטים עיקריים, ועל מנת שהוא יעבוד על הצד הטוב ביותר, טיפול בפחד מכלבים חייב לכלול התייחסות גם להיבט של דפוסי חשיבה שליליים אשר קשורים אל אותו גורם מעורר פוביה (כלבים, במקרה של פחד מכלבים).

אנשים אשר מתמודדים עם פוביה מכלבים חווים מחשבות שליליות אוטומטיות על בסיס יום יומי, ואותם דפוסי מחשבה שליליים מציפים אותם ומעוררים רגשות שליליים כמו גם תרחישים שליליים בדמיון אשר קשורים למפגש עתידי עם כלבים.

בעזרת מטפל נלפ, אדם עם פוביה מכלבים יכול ללמוד לשנות דפוסי חשיבה שליליים לגבי כלבים, על מנת שהוא יוכל להסתכל עליהם בצורה אובייקטיבית יותר – כזאת שקרובה יותר למציאות – ובדרך זו הוא יוכל לפתוח דף חדש במערכת היחסים שלו עם כלבים.

טיפול בפחד מכלבים באמצעות ניטרול התניות שליליות

פוביה ספציפית – גם כאשר מדובר על פוביות מוזרות בהחלט – מבוססת על תהליך למידה עוצמתי אשר צרב בתודעה של האדם את אותה תגובת פחד שמעוררת אצל האדם שמתמודד עם פחד מכלבים מחשבות שליליות אוטומטיות, כמו גם רגשות שליליים עוצמתיים של חרדה, בכל פעם שהוא נתקל בכלב או אפילו רק מעצם המחשבה על מפגש אקראי עם כלב.

למעשה, אפשר לומר כי פחד מכלבים הוא למידה שהאדם חווה, אשר יצרה אצלו התניה שלילית לגבי כלבים.

מסיבה זו, טיפול בפחד מכלבים חייב לכלול התייחסות לכל אותן התניות שליליות שיש לאדם בהקשר של כלבים ומפגשים עם כלבים.

מטפלי נלפ מחזיקים בכלים שימושיים ועוצמתיים אשר יכולים לעזור לאדם לטפל בפוביה שלו בצורה יעילה ומהירה למדי – תהליך של טיפול NLP כולל התייחסות ללמידות לא מודעות, לאותן התניות שליליות, ככה שכאשר אדם פונה לקבלת טיפול בפחד מכלבים, יש לו הזדמנות מצוינת לנטרל – בעזרת מטפל NLP מנוסה עם התמחות בתחום של טיפול בחרדות ופחדים – את כל אותן התניות שליליות לגבי כלבים.

מטפלי נלפ יכולים להציע לאדם שפונה אליהם לקבלת טיפול בפחד מכלבים תהליכים וכלים אשר יעזרו להם להתמודד בצורה יעילה יותר עם טראומות עבר אשר קשורות לכלבים, ועל ידי כך לנטרל את אותם רגשות שליליים שעד עכשיו המשיכו להניע את אותה תגובת פוביה עוצמתית נוכח כל מפגש עם כלבים.

טיפול בפחד מכלבים באמצעות טיפול בחשיפה

לא משנה על איזו פוביה ספציפית מדובר, כאשר אדם רוצה לעבור תהליך טיפול בפוביה, אין לו ברירה אלא בסופו של דבר להתמודד באופן ישיר עם אותו גורם שבעבר עורר אצלו רגשות שליליים עוצמתיים של פחד, חרדה, בושה וכיוצא באלה.

לכן, בתור מטפל נלפ עם התמחות בנושא של טיפול בפוביות, אני תמיד מקפיד לכלול טיפול בחשיפה כחלק מתהליך יעיל של טיפול בפחד מכלבים.

לעומת טיפול קוגנטיבי התנהגותי (CBT), אשר ברוב המקרים כולל רק טיפול בחשיפה הדרגתית במציאות, טיפול בחשיפה בעזרת שיטת NLP ודמיון מודרך מתבצע קודם כל בדמיון – כך שלאדם יש הזדמנות לרתום את כוחו של התת מודע שלו, לנטרל התניות שליליות מהעבר בהקשר של כלבים (בעקבות טראומה) ולאט לאט להתחיל לקשר רגשות חיוביים למפגש עם כלבים.

במסגרת טיפול בפחד מכלבים אני מעניק לאדם שמתמודד עם פוביה מכלבים קשת רחבה ומגוונת של כלים ותהליכים אשר יעזרו לו לרתום את כוחו של התת מודע שלו ולבצע טיפול בחשיפה בצורה הדרגתית ויעילה.

טיפול בפחד מכלבים באמצעות רתימת כוחו של התת מודע

בתור מטפל נלפ שעוזר לאנשים לעבור תהליך טיפול בפחד מכלבים, אני יודע שאחד מהדברים החשובים ביותר שאני יכול ללמד את האדם אשר נמצא מולי ואשר מתמודד עם פוביה מכלבים הוא להשתמש בכוחות היצירתיים של הדמיון שלו ולרתום את כוחו של התת מודע שלו על מנת לטפל בפוביה שלו בצורה יעילה במיוחד.

באמצעות שילוב של עבודה על זיכרונות שליליים מהעבר (במקרה של טראומה בהקשר של מפגש עם כלבים), תהליכי דמיון מודרך להדרכה, טיפול בחשיפה ויצירת התניות חיוביות בהקשר של כלבים האדם לומד לרתום את כוחו של התת מודע על מנת לעבור תהליך יעיל במיוחד של טיפול בפחד מכלבים.

פוסטים שיכולים לעניין אותך:

איך להפחית סטרס
הבלוג

איך להפחית סטרס

אם יצא לכם לחיות לפחות עשר שנים בעולם המודרני, אתם ללא כל צל של ספק מודעים לכך כי העולם שלנו הוא עולם מלחיץ למדי –

לכתבה המלאה »
סימפטומים של סטרס
הבלוג

סימפטומים של סטרס

בשנים האחרונות נדמה כי סטרס כרוני הוא המצב הטבעי של מרבית בני האדם בעולם המודרני. אך בעוד שאנשים רבים למדו להתנהל עם סטרס ולנסות להתמודד

לכתבה המלאה »
סוגי מדיטציה
הבלוג

סוגי מדיטציה

גם אם אתם לא מכירים את עולם הטיפול וההתפתחות האישית לעומק, קרוב לוודאי שיצא לכם לשמוע על מדיטציה. למעשה, בשנים האחרונות מצטברים יותר ויותר מחקרים

לכתבה המלאה »
פחד מטיסות
הבלוג

פחד מטיסות

אינספור אנשים טסים בשמי העולם מדי יום ביומו, מדי רגע ורגע, ולמרות זאת יש לא מעט אנשים אשר מתמודדים פחד מטיסות. בעוד שהחוויה הכללית של

לכתבה המלאה »
איך להוריד לחץ
הבלוג

איך להוריד לחץ?

החיים המודרניים מביאים איתם קשת רחבה ומגוונת של גורמי סטרס שונים אשר משפיעים עלינו ולעתים עלולים לגרום לנו לפתח תגובת לחץ. כתוצאה מכך, אנשים רבים

לכתבה המלאה »
חרדת טיסה
הבלוג

חרדת טיסה

אנשים רבים יודעים שמבחינה הגיונית וסטטיסטית, קרוב לוודאי שאם הם יעלו על מטוס ויטוסו לארץ אחרת, סיכויים גבוהים מאוד שהם ינחתו בשלום. בנוסף על כך,

לכתבה המלאה »
חרדה מאנשים
הבלוג

חרדה מאנשים

בשנים האחרונות אנחנו עדים לגידול אדיר במספרים של אנשים אשר מתמודדים עם סוגים שונים של חרדות, פוביות, דיכאון וקשת רחבה ומגוונת של מצבים נפשיים מאתגרים.

לכתבה המלאה »