פוביה מחרקים

פוביה מחרקים, אנטומופוביה באנגלית, היא אחת מאותן פוביות נפוצות שכמעט כולם מכירים.

רוב האנשים חווים מידה כזאת או אחרת של פחד בתגובה למפגש עם חרקים, אך בעוד שעבור רוב האנשים מדובר במעט לחץ ולא הרבה מעבר לזה, אנשים אשר מתמודדים עם פוביה מחרקים עלולים לחוות תסמיני חרדה של ממש, ובמקרים מסוימים אפילו התקף חרדה.

במאמר זה אספר לכם על התופעה של פחד מחרקים, על תסמיני חרדה של פחד מחרקים וגם כיצד מטפל נלפ יכול לעזור לכם לטפל בפוביה שלכם מחרקים. 

פוביה מחרקים – מהם התסמינים של פוביה מחרקים?

בניגוד לאדם אשר חווה פחד מחרקים במובן הרגיל והיום יומי של המושג, אדם אשר מתמודד עם אנטומופוביה (פוביה מחרקים) חווה פחד לא הגיוני מפני חרקים.

כאשר מדובר על אנשים אשר מתמודדים עם פוביות באופן כללי, בין אם אלה פוביות נפוצות או פוביות מוזרות שאף אחד לא שמע עליהן, ברוב המקרים התסמינים של פוביה זו הינם תסמיני חרדה.

פוביה ספציפית היא למעשה הפרעת חרדה, ולכן יש תסמינים משותפים רבים בין חרדות לבין פוביות.

תסמיני חרדה של פחד מחרקים מתחלקים לארבע קבוצות עיקריות: תסמיני חרדה רגשיים של פוביה מחרקים, תסמיני חרדה מנטאליים של פוביה מחרקים, תסמיני חרדה גופניים של פוביה מחרקים ותסמיני חרדה התנהגותיים של פוביה מחרקים.

תסמיני חרדה רגשיים של פוביה מחרקים

אנשים אשר מתמודדים עם פחד מחרקים, בדומה לאנשים המתמודדים עם פוביות נפוצות אחרות, מחפשים טיפול בפוביות אחרי שהם מרגישים שהם כבר אינם מצליחים לחיות את חיי השגרה שלהם מבלי שהם יהיו מוטרדים על בסיס קבוע מקשת רחבה ומגוונת של רגשות שליליים כגון פחד, חרדה, סטרס כרוני ואפילו בושה או ערך עצמי נמוך כתוצאה מאותה פוביה אשר משבשת את החיים שלהם.

כל אותם רגשות שליליים עוצמתיים מפריעים לאיכות החיים וגורמים להיווצרות של לחץ נפשי ואפילו סטרס כרוני, ברמה שהיא הרבה מעבר לתופעה של פחד מחרקים בעוצמה הרגילה שחווים רוב האנשים.

תסמיני חרדה התנהגותיים של פוביה מחרקים

כפי שתואר קודם לכן, פוביות עלולות לשבש לגמרי את החיים של האדם, מפני שהאדם חווה רגשות שליליים עוצמתיים כגון פחד, חרדה או חוסר ביטחון, ומסיבה זו הוא יהיה מוכן לנקוט כמעט כל צעד אפשרי על מנת לוודא שהוא יימנע מחשיפה לאותו גורם מעורר פוביה (חרקים, במקרה של אנטומופוביה), במטרה לא לחוות חרדות, פחדים או תסמיני חרדה אחרים.

זו הסיבה שאנשים עם פוביה מחרקים מפתחים אסטרטגיות הימנעות, ולכן הם עלולים לוותר על טיול בחיק הטבע עם חברים, לדוגמא, בגלל שהם מפחדים להיתקל בחרקים.

תסמיני חרדה מנטאליים של פוביה מחרקים

תסמיני חרדה של פוביות כוללים גם את ההיבט המנטאלי, ואצל אנשים אשר מתמודדים עם פחד מחרקים זה בא לידי ביטוי בדמות מחשבות שליליות אוטומטיות, דיבור עצמי שלילי, אמונות מגבילות וכיוצא באלה.

תסמינים אלה זהים לתסמינים שחווים אנשים המתמודדים עם חרדות, ופעמים רבות הם עלולים לפגוע באיכות חייו של האדם לא פחות מאותה פוביה שמפריעה לו – ואף להתרחב להיבטים נוספים בחייו, עד כדי כך שהוא נאלץ להתמודד גם עם חרדות נוספות, חוסר ביטחון עצמי, ערך עצמי נמוך וכדומה.

תסמיני חרדה גופניים של פוביה מחרקים

כאמור, פוביה ספציפית היא סוג של הפרעת חרדה, ולכן כאשר אדם נתקל באותו גורם מעורר חרדה, בו במקום הגוף שלו מגיב באמצעות תגובת הילחם או ברח.

תגובה זו יכולה לכלול קשת רחבה ומגוונת של תסמיני חרדה גופניים כגון: הזעת יתר, רעידות בגוף, סחרחורת, נשימות מהירות, לחץ בחזה, דפיקות לב מהירות ועוד.

פוביה מחרקים – מהן הסיבות להתפתחות של פוביה מחרקים?

חוקרים רבים, כמו גם אנשים שעוסקים בתחום של טיפול בפוביות, חלוקים באשר לסיבות אשר בגללן פוביות עלולות להתפתח.

לכן אין זה פלא שגם בהקשר של פוביה מחרקים, אין תשובה אחת בלעדית לשאלה מדוע אנשים מפתחים פחד מחרקים.

יחד עם זאת, כמו במקרה של פוביות נפוצות אחרות, יש מספר אפשרויות אשר בכוחן להצביע על המקור של פוביה מחרקים. כעת אתאר שתי סיבות מרכזיות להתפתחות של פחד מחרקים.

פיתוח פוביה מחרקים על בסיס למידה ישירה

בני אדם לומדים לפתח הרגלים ולגבש תגובות אוטומטיות בהתאם לחוויות שהם חווים, ולכן ברוב המקרים של פוביה מחרקים אפשר להניח במידה סבירה של וודאות כי אותה פוביה התפתחה על בסיס חוויית למידה ישירה – או במילים אחרות, על בסיס מפגש כלשהו עם חרקים שהאדם תופס בתור טראומה.

לדוגמא, אדם עלול לפתח פחד מחרקים לאחר שהוא מתעורר משינה באמצע הלילה בזמן שמטייל לו על הגוף ג'וק, כמו במקרה של אנשים עם פוביה מג'וקים.

יש אנשים אשר עלולים לפתח פחד מחרקים בעקבות עקיצה מצד חרק או מעופף, כמו במקרה של פחד מדבורים.

במסגרת טיפול בפוביות באמצעות שיטת NLP, מטפל נלפ יעזור לכם לשחרר את האירוע הטראומטי שחוויתם, לנטרל את הרגשות השליליים שנלוו אליו ולאפשר לכם ליצור התניות חיוביות יותר בהקשר של חרקים.

פיתוח פוביה מחרקים על בסיס למידה עקיפה

בנוסף על למידה ישירה, פעמים רבות פוביות נפוצות יכולות להתפתח על בסיס למידה עקיפה – כאשר אדם רואה מישהו אשר חווה פחד עוצמתי או תסמיני חרדה של ממש בעת שהוא נחשף לחרקים.

למידה עקיפה קשורה בעיקר ללמידה של ילדים מההורים שלהם, או מדמויות סמכות אחרות, כאשר בדרך כלל לא צריך הרבה יותר מאשר להתבונן בתגובת פחד עוצמתית של דמות הסמכות בכדי שהילד יפתח פוביה בעצמו.

למידה עקיפה מסוג נוסף היא צפייה בכתבה בחדשות שבה מתוארים חרקים מפחידים או אדם שנפצע מחרקים, ואפילו סרטים בדיוניים הכוללים סצנות מפחידות בכיכוב חרקים.

פוביה מחרקים – כיצד מתבצע טיפול בפוביה מחרקים בעזרת נלפ ודמיון מודרך?

במסגרת טיפול בפוביות באמצעות נלפ ודמיון מודרך, בדרך כלל אני מתחיל בהקניית כלים להפחתת לחצים, מפני שפעמים רבות אנשים שמתמודדים עם פוביות חווים על בסיס יום יומי רגשות שליליים עוצמתיים כגון פחד, חרדה וכדומה, אשר בסופו של דבר עלולים להצטבר לכדי מצב של סטרס כרוני. תרגילי מדיטציה להרגעה, נשימות עמוקות או תרגילי דמיון מודרך מסייעים לאדם לפתח שלווה ולאזן מעט את מצבו הנפשי לפני שמתחילים בתהליך של טיפול בפוביה.

חלק מרכזי בתהליך של טיפול בפוביות באמצעות שיטת NLP כולל שחרור מטראומות.

כאמור, פעמים רבות פוביה מחרקים מתפתחת על בסיס חוויה טראומטית, לכן חשוב שהאדם יזכה להזדמנות לנטרל את אותם רגשות שליליים עוצמתיים אשר נלווים לזיכרונות הטראומטיים, על מנת שהוא יוכל לפתוח דף חדש ביחסים שלו עם חרקים.

שלב נוסף במסגרת טיפול בפוביות בעזרת מטפל נלפ הוא טיפול בחשיפה, תחילה באמצעות חשיפה בדמיון בשילוב עם חיבור לרגשות חיוביים של שלווה ורוגע, ולאחר מכן באמצעות טיפול בחשיפה במציאות.

פוסטים שיכולים לעניין אותך:

חרדה ומחשבות טורדניות
הבלוג

חרדה ומחשבות טורדניות

מחשבות פולשניות הן מחשבות "תקועות" אשר גורמות לאדם סבל רב, ובמקרים מסוימים עלולות להביא אותו למצב של סטרס כרוני. נדמה כי מחשבות שליליות אוטומטיות אלה

לכתבה המלאה »
דיבור פנימי
הבלוג

דיבור פנימי

קרוב לוודאי שממש עכשיו, ברגעים אלה ממש, אתם שומעים (אולי במעומעם ואולי בחוזקה) את הקול הפנימי שלכם – אותו דיבור פנימי שמלווה אתכם כמעט בכל

לכתבה המלאה »
ביטחון עצמי ציטוטים
הבלוג

ביטחון עצמי ציטוטים

אם אתם רוצים להיות מסוגלים להרגיש טוב יותר בזמן שאתם מתמודדים עם חוסר ביטחון עצמי (תהיה הסיבה להתפתחותו אשר תהיה), ראשית כל עליכם לדעת שמדובר

לכתבה המלאה »
סטרס בעבודה
הבלוג

סטרס בעבודה

העולם המודרני שבו אנחנו חיים מאופיין ברמות גבוהות של סטרס כרוני. לכן, אין זה פלא כי גם במסגרת עולם העבודה אנשים נאלצים להתמודד עם רמות

לכתבה המלאה »
מה זה חרדה
הבלוג

מה זה חרדה?

כאשר אדם מתמודד עם מחשבות או רגשות מזיקים או מדאיגים, תגובת חרדה איננה רק בגדר תגובה נורמאלית – אלא מעבר לכך, זו תגובה הנחוצה להישרדות.

לכתבה המלאה »
ניקוי מחשבות שליליות
הבלוג

ניקוי מחשבות שליליות

בתור מטפל נלפ שיוצא לו לטפל בחרדות ובפוביות, אני נתקל לעתים קרובות באנשים אשר מתמודדים עם מחשבות שליליות אוטומטיות או אמונות מגבילות אשר מלוות אותם

לכתבה המלאה »
מדיטציה לפני השינה
הבלוג

מדיטציה לפני השינה

אנשים רבים מוצאים את עצמם מתקשים להירדם בלילה. בין אם מדובר על מחשבות שליליות אוטומטיות שלא מרפות, או על לחץ נפשי עוצמתי שהצטבר לכדי סטרס

לכתבה המלאה »